,,Od nasiona do drzewa”
Uczniowie odwiedzili Gospodarstwo Szkółkarskie Nadleśnictwa Suwałki. Jest to nowoczesna szkółka w której stosuje się metodę kontenerową. Produkuje się w niej nawet 5 milionów sadzonek rocznie. Uczniowie zapoznali się z całym cyklem produkcji. Mieli możliwość zaobserwować etap rozwoju roślin od nasiona do sadzonki. Uczniowie dowiedzieli się, po co zakłada się szkółki leśne, jakie drzewa w nich rosną i kto o nie dba. Na leśnej ścieżce edukacyjnej dzieci rozpoznawały rośliny leśne. Dzieci otrzymały też sadzonki sosny do posadzenia z rodzicami w przydomowym ogrodzie.
„Lekcja w leśnej szkole”
Zwiedzanie wystaw przyrodniczych, zajęcia w plenerze ph „W trosce o drzewa”, przejście ścieżką przyrodniczo – archeologiczną „Las”, rozwiązania zadań przy użyciu kodów QR…. To tylko niektóre z atrakcji czekających na dzieci w Wigierskim Parku Narodowym. Każde dziecko otrzymało kieszonkowy przewodnik o drzewach oraz zadania do wykonania: utrwalenie wiadomości o rodzajach lasów i drzew, ćwiczenia w rozpoznawaniu drzew, ich liści i owoców.
„Nasz mały las”
Od Nadleśnictwa Szczebra otrzymaliśmy sadzonki różnych drzew oraz krzewów. 50 nowych sadzonek zazieleniło niezagospodarowane tereny szkoły, co przyczyniło się do utworzenia ogrodu leśnego. Każde drzewko upamiętniać będzie jednego ucznia i będzie rosnąć wraz ze swoim opiekunem, którego zadaniem jest dbanie o sadzonkę. Stworzony ogród leśny, będzie się rozwijał i pięknie rósł, aby uczniowie mogli w nim spędzać czas na odpoczynku i nauce.
„Leśnik prawdę ci powie”
Uczniowie mieli też okazję spotkać się z przedstawicielem Nadleśnictwa Szczebra. Celem tego spotkania było przybliżenie ciekawostek dotyczących życia drzew i lasów oraz rozstrzygnięcie ogłoszonego 22 kwietnia w Dzień Ziemi konkursu plastycznego pt. ,,Moje ulubione drzewo”.
„Doświadczenia sensoryczne”
Z pozyskanych środków na terenie szkoły została wykonana ścieżka sensoryczna z materiałów ekologicznych: kory, kamieni, szyszek, piasku, mchu… Dzieci, chodząc po ścieżce, mogą doświadczyć, jak chodzi się po różnych podłożach, rozwijać wyobraźnię dotykową, doskonalić zmysł równowagi. Ścieżka sensoryczna ma wiele zalet, a co najważniejsze dostarcza dzieciom dobrej zabawy.
„Lekcje na powietrzu”
W ramach realizacji projektu „ Piątka dla natury” za pozyskane środki w ogrodzie szkolnym powstała altanka służąca do celów dydaktycznych i rekreacyjnych. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych lekcje z przyrody odbywają się na świeżym powietrzu.
,,Przytul się do drzewa”
Nasi najmłodsi wraz z wychowawcami przyłączyli się także do ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA, która ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach. Zielona energia drzew ma uspokajający wpływ na zachowanie, czego miały okazję doświadczyć dzieci. Dzięki akcji PRZYTULENIA się do DRZEWA dzieci pokazały, jak ważny jest las dla ludzi.
„Zorientuj się na las”
Dzięki zakupionym w ramach realizacji grantu kompasom starsi uczniowie mogą szlifować umiejętności w posługiwaniu się mapą w terenie. Wraz z nauczycielami wf w ramach treningów szukają ukrytych w lesie punktów kontrolnych i przygotowują się do biegów na orientację.
„Las to nie tylko rekreacja”
Uczniowie klas starszych wzięli udział w sadzeniu oraz sprzątaniu lasu organizowanym przez Nadleśnictwo Szczebra, dla wielu z nich była to jedyna możliwość zobaczenia i spróbowania, jak zakłada się tzw. młodniaki. Zamiast za długopisy i zeszyty uczniowie chwycili za lancety i wiaderka z sadzonkami i ruszyli w las….. Dzięki temu każdy dołożył swoją cegiełkę do tego, by za kilka lat zaszumiał nam nowy, młody, czysty las.
Nadrzędnym celem realizacji projektu oraz działań mu towarzyszących było uczenie dzieci szacunku do drzew, uwrażliwienie na piękno lasu, rozwijanie przyrodniczych zainteresowań, pobudzanie do stałych działań na rzecz ochrony środowiska oraz uświadomienie tego, że jesteśmy odpowiedzialni za las.
Bardzo dziękujemy Panu Nadleśniczemu Wojciechowi Stankiewiczowi oraz pracownikom Nadleśnictwa Szczebra za współpracę przy realizacji projektu.
Szkoła Podstawowa w Nowince
Napisz komentarz
Komentarze