Konkurs ma już wieloletnią tradycję. W tym roku organizowany był już po raz dwudziesty drugi i jest bardzo popularny wśród młodzieży szkolnej, jak i nauczycieli szkół gminy Augustów. Zmagania do łatwych nie należą, bo twórczość Jana Pawła II nie jest prosta w odbiorze, ale w każdej edycji młodzi ludzie z dużym zaangażowaniem i zrozumieniem recytują wybrane utwory. Zanim jednak uczniowie stanęli do zmagań odbyło się uroczyste przywitanie uczestników i ich opiekunów. Gości przywitała Helena Alina Szczytko, dyrektor szkoły w Żarnowie.
-Celem konkursu było przede wszystkim ukazanie wartości i świętości życia oraz piękna a także, podkreślenie wśród osób młodych, że warto żyć, cieszyć się życiem i pomimo obecnych trudności jeszcze będzie pięknie. Ważnym aspektem inicjatywy było pokazanie radości z drogi jaką wszyscy przechodzimy, od małego dziecka, aż po uśmiechniętego staruszka. Przypominaliśmy i nadal wskazujemy młodzieży ponadczasowe i uniwersalne wartości płynące z nauczania Świętego Jana Pawła II -mówi Lucyna Lewkiewicz, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Żarnowie, która od początku zajmuje się organizacją konkursu.
Młodzi ludzie naprawdę się spisali i z wielkim zrozumieniem deklamowali poezję Jana Pawła II. Ich recytacje oceniała komisja w składzie Elżbieta Sierzputowska (dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie), Małgorzata Kalisz (instruktor z CKiBGA w Żarnowie) i ks. proboszcz Dariusz Drężek.
Istotnym elementem konkursu był montaż słowno -muzyczny wykonany przez Chór Szkolny i uczniów klasy siódmej i ósmej przygotowany przez Lucynę Lewkiewicz i Ewę Tabakę, niosący przejmujące przesłanie.
Oto jego treść:
„Św. Jan Paweł II uczy nas, że każdy człowiek powołany jest do wolności. A wolność wyraża się przez Miłość. „Jeśli ktoś doświadczył miłości, doświadczył również wolności” – mówił Papież. Być wolnym i kochać to znaczy „być darem z siebie”, z własnej woli szukać Dobra i Prawdy, stawiać sobie mądre ograniczenia, bo w rzeczywistości to one mogą stać się przestrzenią prawdziwej wolności. Za każdym razem, gdy dokonujemy wyboru, decydujemy o sobie samym, nadajemy sobie kształt.
Jan Paweł II doskonale wiedział, że „wolność” to jedno z najbardziej kruchych i delikatnych wartości. „Nie można jej tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć”. To ogromna siła, która bez włożonego w nią wysiłku może łatwo wymknąć się z rąk.
Wolności nieustannie trzeba bronić. Niekoniecznie bronią, choć czasem trzeba i tak.
Dlatego nie możemy zapomnieć o naszych przyjaciołach z Ukrainy, naszych kolegach i koleżankach, których ojcowie walczą o wolność swojego kraju. Dobrze wiemy, że ze złem nie można wygrać w pojedynkę, że „nie ma wolności bez solidarności”. W samotności marniejemy, człowiek potrzebuje człowieka. Szczególnie w tym strasznym dla Ukrainy czasie. Bądźmy dumni z odwagi naszych sąsiadów. Nie zapomnijmy, że Miłość i Prawda zawsze zwyciężają. Nie przestawajmy nieść wsparcia. Przecież jesteśmy wielką ludzką rodziną, wspólnotą przyjaciół, którzy potrafią sobie pomagać. Świat nas potrzebuje. Potrzebuje dobroci i miłości, żeby nie osunąć się w nicość.”
Laureaci konkursu
I miejsce
Julia Kowalewska (SP Żarnowo), op. Lucyna Lewkiewicz i Sara Koronkiewicz (SP Netta), op. Anna Wąsewicz
II miejsce
Klaudia Kasprzyk (SP Janówka), op. Dorota Gromak i Maciej Wasilewski (SP Białobrzegi), op. Grażyna Borawska
III miejsce
Dominik Maksimowski (SP Rutki), op. Małgorzata Grzęda i Amelia Siemiaszko (SP Netta), op. Anna Wąsewicz
Wyróżnienia: Paweł Bartoszewicz (SP Janówka), op. Dorota Gromak, Julia Suchocka (SP Kolnica), op. Lilla Rutkowska, Izabela Ryszkiewicz (SP Kolnica), op. Lilla Rutkowska, Katarzyna Niedźwiecka (SP Żarnowo), op. Lucyna Lewkiewicz i Paweł Kopiczko (SP Rutki), op. Małgorzata Grzęda.
Napisz komentarz
Komentarze