Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 19:40
Reklama

Bogata historia augustowskiego cmentarza

Podziel się
Oceń

Z początkiem listopada mieszkańcy Augustowa tłumnie odwiedzają nasz cmentarz, aby w zadumie zapalić znicze na grobach swoich bliskich zmarłych. Wielu z nas ma jednak dość małą wiedzę o historii augustowskiego cmentarza parafialnego, a ta jest niezwykle bogata, wiele jej wątków różni się diametralnie od czasów współczesnych.
Bogata historia augustowskiego cmentarza

Autor: Archiwum PP

Osoby z zewnątrz odwiedzające nasz cmentarz bardzo często podkreślają piękne walory jego położenia, otoczenie drzew, bliskość wody i bogactw naturalnych. Taka otoczka pomaga w kontemplacji, pozwala na jeszcze głębszą refleksję. Ale to miejsce jest również szczególne z punktu widzenia historii. Zwłaszcza, że zmarłych chowano niegdyś w innym miejscu. Historyk i starosta augustowski Jarosław Szlaszyński przybliżył nam wiele interesujących aspektów.

Cmentarz zmieniał swoją lokalizację

-Cmentarz w naszej religii i kulturze zawsze był miejscem szczególnym, pamięci i szacunku. Pierwotnie cmentarz w Augustowie, podobnie jak w innych ośrodkach miejskich, znajdował się w centrum miasta przy kościele, obecnej Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego –opowiada Jarosław Szlaszyński.

–Od założenia miasta to parafia odpowiadała za sprawy duchowe. Cmentarz mieścił się w kwartale ograniczonym ulicami Długą, czyli dzisiejszą 3 Maja, Kościelną, Ks. Skorupki i Ks. Ściegiennego. W okresie staropolskim nie wznoszono trwałych nagrobków na mogiłach, dlatego też mały kwadrat wystarczał na miejsce pochówku. Tym bardziej, że parafia była małą społecznością, liczącą niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców. Ta sytuacja zaczęła się zmieniać z chwilą coraz większego rozwoju miast. Zwiększała się liczba ludności, ale również decydujące o zmianach okazały się względy sanitarne. Na przełomie XVIII i XIX wieku na podstawie przepisów sanitarnych z 1799 roku, cmentarz musiał zostać przeniesiony poza miasto. Takie kroki podejmowano w czasach pruskich, których władze bardzo mocno te przepisy egzekwowały. Dlatego władze miasta oraz parafii zmuszone były znaleźć inną lokalizację. Podam dla przykładu, że w Suwałkach cmentarz został umieszczony za rzeką Hańczą, w Augustowie zastosowano podobne rozwiązanie za rzeką Nettą. W innych ośrodkach miejskich cmentarze również przenoszono poza teren miasta. Po pierwsze istniała potrzeba znalezienia większej powierzchni grzebalnej z racji zwiększenia się liczby ludności i pojawienia się trwałych nagrobków kamiennych lub żeliwnych, po drugie wcześniej wspomniane aspekty sanitarne –relacjonuje rzeczywistość sprzed ponad dwustu lat starosta augustowski.

Miejsce pochówków od dwóch stuleci

-Augustowski cmentarz parafialny został wzniesiony na wydmach piaszczystych za rzeką Nettą. Miał wtedy oczywiście mniejszy zasięg niż obecnie. Jego najstarsza część to kwartał od ulicy Szpitalnej do ulicy Partyzantów. Na tej części cmentarza chowani byli wyznawcy wszystkich religii poza wiernymi wyznania mojżeszowego, których cmentarz początkowo znajdował się przy synagodze, a następnie obok cmentarza katolickiego –komentuje Jarosław Szlaszyński.

–Trzeba wiedzieć, że w czasach przeszłych nie było ludzi bezwyznaniowych, bo nie mogło ich być. Nawet jeżeli ktoś nie praktykował swojej religii, to i tak musiał być przypisany do wspólnoty religijnej. Z czasem kiedy Augustów zaczął się rozbudowywać, to na cmentarzu katolickim wyodrębniono cztery kwatery. Dwie kwatery dla wyznawców religii rzymsko-katolickiej oraz po jednej dla prawosławnych i ewangelików. Cmentarz stale się poszerzał ze względu na to, że wnoszono na nim nagrobki kamienne i żeliwne. Niektóre przetrwały do naszych czasów i możemy je nadal podziwiać. Cmentarz rozrastał się w kierunku jeziora Necko. Pierwotnie był oparkaniony tarcicami, czyli posiadał ogrodzenie z desek. Ponieważ drewno było budulcem nietrwałym i ulegało dość szybkiemu zepsuciu, starano się stworzyć tam ogrodzenie z elementów kamiennych. Oczywiście nasza społeczność nie była tak prężna, bogata i rozwinięta jak chociażby w Warszawie, gdzie powstały piękne Powązki. Dziś spacerując po Powązkach, Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, na Kazimierzu w Krakowie czy na Rossie w Wilnie widzimy tam prawdziwe i znakomite dzieła sztuki w postaci nagrobków. W Augustowie nie ma takiego nasycenia, ale są również wartościowe nagrobki z początku XIX wieku –dzieli się przemyśleniami starosta.

Do dziś zachowały się tam dzieła sztuki

-Na naszym cmentarzu są pochowani i swój nagrobek mają zacne osoby ważne również dla naszej historii. Są to m.in. komisarz delegowany Michał Czyż, który witał i żegnał w naszym mieście samego Napoleona, ale również dawny naczelnik powiatu Michał Sakowski. Piękny nagrobek znajduje się na mogile żony Jana Fryderycego, naczelnika powiatu augustowskiego z okresu Powstania Styczniowego 1863 roku. Można na augustowskim cmentarzu wciąż znaleźć szereg pięknych i ciekawych dzieł sztuki przede wszystkim na jego starej części, z piaskowca np. nagrobek Kamili Ateńskiej w formie niedopalonej świecy, bądź z żeliwa np. żeliwny nagrobek Adolfa Gerschowa. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że nasz cmentarz jest wyjątkowo pięknie położony i bardzo dobrze utrzymamy. Przed kilkoma laty niektóre wybrane mogiły na naszym cmentarzu w ramach resocjalizacji sprzątali więźniowie. Ten aspekt miał znaczenie nie tylko wychowawcze. Pokazywał też osobom, które w swoim życiu zbłądziły, że egzystencja każdego człowieka kończy się na cmentarzu. Powinniśmy mieć w pamięci maksymę, którą wypowiadali kameduli: „Memento mori”, czyli „Pamiętaj, że umrzesz”. Należy mieć świadomość śmierci każdego z nas. Powinno się przejść przez życie tak, by nikt przez nas nie płakał i nie cierpiał, wtedy rozliczenie po śmierci będzie łatwiejsze –komentuje poproszony przez nas o refleksje Jarosław Szlaszyński, ceniony augustowski historyk.

Jak zmieniały się przemarsze konduktów?

-Pierwotnie kondukty pogrzebowe zmierzały na cmentarz ulicą Mostową. Natomiast już po wybudowaniu kanału nawigacyjnego, czyli dzisiejszego Kanału Augustowskiego, w 1826 roku trzeba było rozebrać most nad rzeką Nettą. Od tego czasu kondukty wędrowały ulicą Długą do dzisiejszego Ronda Marconiego. Zmierzały przy Szkole Muzycznej przez most zwodzony na Kanale Augustowskim, szły traktem do Suwałk i mniej więcej na obszarze dzisiejszego skrzyżowania przy ulicy Kasztanowej skręcały w lewo. Następnie wędrowały ścieżką do cmentarza, przy czym wejście znajdowało się od strony obecnej ulicy Szpitalnej. Jeżeli ktoś chciał skrócić drogę dla swego bliskiego, a kondukt był nieliczny, to był przewożony przez żydów poprzez rzekę Nettę, bezpośrednio po trasie będącej przedłużeniem ulicy Mostowej. Przed I wojną światową przewozem konduktów trudnił się żyd Fajwa. W Augustowie przyjęto określenie: „Popłynął z Fajwą”. Oznaczało to wtedy, że ktoś umarł i został pochowany –mówi starosta augustowski.

Kaplica cmentarna jest najstarszym obiektem

-Warto także nadmienić o najstarszym obiekcie znajdującym się na augustowskim cmentarzu, odnowionej kaplicy cmentarnej. Powstała w roku 1832 przy głównej alei, w najbardziej reprezentacyjnym miejscu. Odbywały się tam ceremonie pogrzebowe. Została wybudowana ze środków z fundacji zacnego rodu Truszkowskich. Byli to przedstawiciele szanowanego w mieście rodu. Chcąc upamiętnić swoje znaczenie zdecydowali się na taki gest. Na kaplicy znajduje się też tablica wotywna. Truszkowscy byli bardzo religijni. Jedna z osób z ich rodziny była matką bractwa różańcowego. Historia augustowskiego cmentarza niewątpliwie czyni go pod każdym względem jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w mieście. Dlatego warto się z nią zapoznać nieco bliżej w tym najbardziej do tego odpowiednim okresie w roku. Ale przede wszystkim należy zadumać się na ludzkim losem, zapalić znicz i zmówić modlitwę, zwłaszcza za tych, za których nie zrobią tego bliscy, np. żołnierzy poległych w walkach o Augustowszczyznę i spoczywających na naszej nekropolii. Kilkanaście lat temu odkryłem na cmentarzu na zapadłej mogile szczątki drewnianego krzyża i tablicy. Z trudem, ale udało mi się odczytać, że był tu pochowany plutonowy Jan Zawadzki z oddziału konnych zwiadowców 41 pułku piechoty, który zmarł 14 sierpnia 1919 roku w wieku 22 lat. Gdy następnego dnia poszedłem, żeby oznaczyć miejsce, zastałem świeżo wykopany grób. Młody żołnierz nie ma nawet swojej mogiły. Pozostał w mojej notatce i w mojej pamięci. Pamiętajmy także o nim w modlitwie. Pamiętajmy o innych, którym coś zawdzięczamy. Pamiętać o zmarłych i modlić się za nich jest rzeczą chwalebną –puentuje Jarosław Szlaszyński.


Napisz komentarz

Komentarze

dramat 02.11.2022 13:53
Największym mankamentem tego cmentarza jest ścisk - groby usytuowane jeden przy drugim. Brak alejek powoduje, że aby dojść do grobu położonego w środku między głównymi alejami, ludzie depczą pomniki po drodze, bo nie ma nawet wąskich ścieżek. W razie niepogody podesty przy pomnikach są ubłocone, co niweczy starania utrzymania czystości, szczególnie w czasie Wszystkich Świętych, bo wtedy chodzą tłumy. Dlaczego tak jest w nowej części cmentarza, gdzie można było planować wkład grobów - nie wiem. A może wiem! Im gęściej, tym więcej hajsu wpływa do parafialnej kasy.

realista 02.11.2022 05:02
Przydała by sie tablica historyczna przed cmentarzem z jego historią i ciekawostkami. Ale to już wielkie przedsięwzięcie dla radnych....dyskusje, debaty i narady., a koszt max 5tys.

leśny ludek 02.11.2022 07:59
Jest tu kwestia troche komplikująca, bo miasto nie jest właścicielem cmentarza - sprawa do uzgodnienia z parafią.

idealista 03.11.2022 05:27
Z parafią powiadasz....A sorry to min 15 tys...a tablica moze stać przed cmentarzem na terenie miasta.

Błazen 01.11.2022 18:50
Ciekawy felieton z pierwiastkiem refleksji nad przemijaniem. Tekst nawiązujący do właściwej postawy człowieka w życiu doczesnym. Jestem ciekaw, czy en passant przesłanie autora spowoduje konsternację wśród populisto-megalomanów i sobiepanków grasujących w przestrzeni augustowskiego samorządu.

pochmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1037 hPa
Wiatr: 6 km/h

Czy w tej kadencji powstanie kładka nad rzeką Nettą? Już od lat słyszymy o założeniach budowy kładki, łączącej ze sobą dwa brzegi rzeki Netty. Na przestrzeni lat słyszeliśmy o różnych pomysłach np. powstaniu monumentalnej konstrukcji dla pieszych i rowerzystów, padały nawet propozycje budowy dodatkowo tężni i wieży widokowej. W poprzedniej kadencji augustowskiego samorządu rozmawiano o kwotach przedsięwzięcia i w pamięci wielu osób pozostała kalkulacja rzędu ponad 50 mln zł. Ta koncepcja budzi mieszane uczucia od entuzjazmu, po sceptycyzm. Jeden z wybitnych architektów, profesor Politechniki Białostockiej, wyrażał obawy, że zbudowanie ogromnej kładki może istotnie wpłynąć na krajobraz ujścia rzeki do jeziora Necko. Profesor sugerował rozważenie alternatywy, jaką mogłaby być np. budowa kolejki linowej, łączącej oba brzegi rzeki Netty. Czy kładka nad Nettą zostanie wykonana w obecnej kadencji? O sprawę pytał na ostatniej sesji rady miejskiej radny Mirosław Chudecki. Zauważył, że od dłuższego czasu nie przedstawiono nowych informacji, m.in. w zakresie finansowania. Zastępca burmistrza odparł, że cały czas trwa proces związany z projektowaniem, a po ukończeniu prac nad dokumentacją możliwe będzie złożenie wniosku o dofinansowanie. Urzędnik jest dobrej myśli - jeżeli chodzi o „rozpoczęcie” inwestycji w tejże kadencji. Poniżej materiał video z ostatniej sesji.Data dodania artykułu: 07.11.2024 11:55Liczba komentarzy artykułu: 3Zdjęcie ilustracyjne: rzeka Netta w Augustowie (archiwum PP).
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: turysta z mazurTreść komentarza: Kładka powinna powstać , zwiększy to atrakcyjność obu stron NettyData dodania komentarza: 8.11.2024, 09:55Źródło komentarza: Czy w tej kadencji powstanie kładka nad rzeką Nettą?Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Może ulicę Armii Krajowej byście zrobili????Data dodania komentarza: 8.11.2024, 06:18Źródło komentarza: Czy w tej kadencji powstanie kładka nad rzeką Nettą?Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Po prostu chłopaki uciekli ,bo nie lubią pani WojtData dodania komentarza: 7.11.2024, 21:30Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy NowinkiAutor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝👏Treść komentarza: Czy kładka stanie się "lekiem" na postępujące za rządów burmiszcza Karolczuka i drużyny NM wyludnianie się i zapaść Augustowa? Moim zdaniem można rozsądniej wydać 50 mln zł. Znając symptomatyczną zdolność obecnej ekipy rządzącej miastem do zwiększania pierwotnych kwot kosztorysowych realizacji miejskich inwestycji (patrz: baza kajakarzy, ratusz), może okazać się, iż z 50 mln zł zrobi się 150 mln zł.🤑Data dodania komentarza: 7.11.2024, 19:00Źródło komentarza: Czy w tej kadencji powstanie kładka nad rzeką Nettą?Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Zmiany w statucie zostały poczynione na poczet zamordzia i matactw poprzedniej ekipy zgodnie z wzorcami pisowskimi. Czas przywrócić poprzedni statut..Data dodania komentarza: 6.11.2024, 03:10Źródło komentarza: Izabela Piasecka złożyła interpelacje w imieniu mieszkańców Augustowa (video)Autor komentarza: Spróchniałe kasztanowceTreść komentarza: Czy radny Kotlarski mógłby w obecnej kadencji Rady Powiatu, zobligować starostę Rusieckiego do zweryfikowania bieżącego stanu zdrowia kasztanowców rosnących na ul. Kościelnej poprzez zlecenie wykonania badań drzew przez eksperta-dendrologa i sporządzenie aktualnej ekspertyzy?Data dodania komentarza: 6.11.2024, 00:19Źródło komentarza: Upadło wielkie drzewo i zablokowało bulwary (video/ zdjęcia)Autor komentarza: JSTreść komentarza: Zobaczyłem że zrobiło się głośno pod tym artykułem i postanowiłem wyjątkowo napisać dłuższy komentarz: Szczerze mówiąc, wygląda na to, że miasto mogłoby się bardziej przyłożyć do tych problemów, zwłaszcza z drzewami i opłatami za śmieci. Skoro wiadomo, że kasztanowce na ul. Kościelnej są w opłakanym stanie i zagrażają bezpieczeństwu, to dlaczego miasto zwleka z ich usunięciem? A co do śmieci – tu jest jeszcze więcej kontrowersji. Pomysł, żeby w blokach płacić za śmieci według zużycia wody, wydaje się niesprawiedliwy, zwłaszcza że w domkach jednorodzinnych opłaty pozostają na poziomie 39 zł od osoby. I na koniec, sprawa kosztów w urzędzie – jeśli miasto płaci tyle pieniędzy na utrzymanie stanowiska drugiego zastępcy burmistrza, które nie jest absolutnie niezbędne, to chyba jest coś nie tak. Może warto byłoby te pieniądze przeznaczyć na inne potrzeby, np. poprawienie stanu bulwarów, wsparcie bezpieczeństwa czy właśnie na obniżenie opłat za śmieci. No to trzymamy kciuki, żeby drzewa się nie obraziły i nie zrzucały swoich gałęzi z zazdrości, że blokowi mieszkańcy płacą więcej za śmieci! 🌳😁 Albo może najwyższy czas, żeby wszystkie stare dęby i kasztanowce dostały solidne SPA – remont zieleni na zdrowie dla nas wszystkich!Data dodania komentarza: 5.11.2024, 19:09Źródło komentarza: Upadło wielkie drzewo i zablokowało bulwary (video/ zdjęcia)Autor komentarza: JSTreść komentarza: Tacy radni są potrzebni – którzy walczą o to, co jest dla mieszkańców ważne, i są otwarci na dialog.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 18:57Źródło komentarza: Izabela Piasecka złożyła interpelacje w imieniu mieszkańców Augustowa (video)Autor komentarza: Art. 160 kkTreść komentarza: Nie ma ubezpieczenia od świadomego narażania innych osób na utratę życia lub spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Jest przecież opinia dendrologa odnośnie złego stanu kasztanowców na ul. Kościelnej związanego z postępującą korozją biologiczną.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 16:27Źródło komentarza: Upadło wielkie drzewo i zablokowało bulwary (video/ zdjęcia)Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Powiat, bo on jest zarządcą drogi. Ale mają od tego ubezpieczenie.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Upadło wielkie drzewo i zablokowało bulwary (video/ zdjęcia)Autor komentarza: Art. 160 kkTreść komentarza: Czy, jeśli dojdzie do sytuacji, że konar któregoś z kasztanowców lub całe drzewo naruszone już dość mocno zębem czasu i robakami pożywiajacymi się kasztanowcami na ul. Kościelnej spadnie na kogoś lub coś i dojdzie do śmiertelnego zdarzenia, poważnego uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzeniu mienia, kto będzie pociągnięty do odpowiedzialności za zaistniałą sytuację? Zarządca drogi, KOZA, czy UM w Augustowie?Data dodania komentarza: 5.11.2024, 15:17Źródło komentarza: Upadło wielkie drzewo i zablokowało bulwary (video/ zdjęcia)Autor komentarza: Fundusze Norweskie welcome to!Treść komentarza: Jeśli burmiszcz Karolczuk z remontem basenu poradzi sobie tak ekstrawagancko i koncertowo jak ostatnio z niedołężnym pozyskiwaniem dla Augustowa i jego mieszkańców milionów złotych z Funduszy Norweskich to stawiam w ciemno, iż w Augustowie poza remontem mocno naruszonego już przez ząb czasu miejskiego basenu zbudowanego za burmistrza Cieślika, powstaną co najmniej dwa supernowoczesne aquaparki, w tym jeden z źródłami termalnymi i całoroczną plażą z palmami. Wszystko to oczywiście będzie, ale na muralach malowanych pod auspicjami naszomiastowych pozerow, picerów i festyniarzy.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:09Źródło komentarza: Niezbędny remont augustowskiej pływalniAutor komentarza: PerriTreść komentarza: A w uzasadnieniu wykazano wprost proporcjonalny związek między ilością zużytej wody a ilością wyprodukowanych śmieci???Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:56Źródło komentarza: Upadło wielkie drzewo i zablokowało bulwary (video/ zdjęcia)Autor komentarza: PerriTreść komentarza: Ciekawe, jak długo tam leżały te konary... No to teraz pora na kasztanowce na Kościelnej. One są w tak tragicznym stanie, że może dojść do podobnej sytuacji. Niech się władze miasta modlą, aby nikt nie zginął, bo inaczej będą w kłopotach.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Upadło wielkie drzewo i zablokowało bulwary (video/ zdjęcia)Autor komentarza: Homo compulsus populistus cabotynus megalomaus egotycusTreść komentarza: Domniemam, iż finansowanie remontu i modernizacji augustowskiego miejskiego basenu burmiszcz Karolczuk pewnikiem zamierza zrealizować w 100% z Funduszy Norweskich. Jak to się mówi burmiszczu Karolczuk - do trzech razy sztuka, heheh!Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:26Źródło komentarza: Niezbędny remont augustowskiej pływalniAutor komentarza: Basen closed do wyborówTreść komentarza: Remont miejskiej pływalni to nie jest budowa nowego obiektu basenowego i powinien trwać nie dłużej niż kilka miesięcy. No, chyba że naszomiastowe fachury chcą najpierw zburzyć basen wybudowany za czasów burmistrzowania Cieślika, a następnie wybudować naszomiastową pływalnię. Prawdopodobnie chodzi o możliwie długie zamknięcie augustowskiego miejskiego basenu, żeby odciążyć miejski budżet od finansowania jego funkcjonowania oraz zrobić otwarcie basenu tuż przed przyszłymi wyborami samorządowymi. Poza tym czas zaciągnąć wsteczny bieg, gdyż miejski budżet niebawem zaczynie szorować o dno.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 19:35Źródło komentarza: Niezbędny remont augustowskiej pływalniAutor komentarza: augustowiankaTreść komentarza: O, członek Solidarności się odezwał, a dlaczego wicestarosta Szkiłądź a nie burmistrz albo wójt gminy Augustów. Błogosławiony ksiądz był kapelanem Solidarności i to ta organizacja powinna zająć się upamiętnieniem pamięci księdza. Swoją drogą zwrócenie uwagi przez Pana Szkiłądzia bardzo trafne i społecznie bardzo potrzebne. Jestem za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 18:29Źródło komentarza: Dariusz Szkiłądź o grobie ks. Jerzego Popiełuszki w Augustowie (video)Autor komentarza: MichałTreść komentarza: Czytając artykuł, zejdę na inny temat, a bardziej o czym wspomniano we wcześniejszym komentarzu. BIP odnalazłem ten projekt i jestem w szoku jak można być tak bezszczelnym. Mieszkam w tak zwanym blokowisku codziennie widzę jak pod mój kontener przychodzą ludzie z domków, a bardziej szwregowki z Hozej i porzucają nam śmieci i nie żeby posegregowane worki lecą do zmieszanych. I teraz wy za oszustów mamy płacić od metra sześciennego a oni dalej o osob? Co za niekompetentny urzędas pisał to uzasadnienie. To nadaje się do telewizji i tyle w temacie. W zeszłym roku ciepło, miało być taniej ze wzgledu na biomase, a tylko 10% mniej? Teraz śmieci od wody, to w przyszłym roku pewnie i woda pójdzie ostro w górę, bo raptem zużycie spadnie i trzeba będzie sfinansować tą urzędnicza ferajna.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:25Źródło komentarza: Upadło wielkie drzewo i zablokowało bulwary (video/ zdjęcia)Autor komentarza: Naszomiastowe priorytety burmiszcza KarolczukaTreść komentarza: Dlaczego mieszkańcy Augustowa mają płacić więcej za wywóz odpadów komunalnych, skoro burmistrz Karolczuk nadal nie kwapi się, żeby zlikwidować utworzony przez siebie kilka lat temu etat drugiego zastępcy burmistrza? Napomknę mimochodem, iż tylko w skali jednego roku koszt utworzonego etatu drugiego zastępcy burmistrza Karolczuka, drenuje budżet miejski kwotą blisko ćwierć miliona złotych?💸💰🤑🤝👏🥸Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:16Źródło komentarza: Upadło wielkie drzewo i zablokowało bulwary (video/ zdjęcia)Autor komentarza: Mieszkanka AugustowaTreść komentarza: Może czas pomyśleć nad referendum i pognać to niekompetentne towarzystwo. Przeczytajcie uzasadnienie, śmiech na sali, bloki będą płacić więcej i to od m3, a w domkach tacy święci i dalej od osoby. A śmieci codziennie podrzucają do naszych kontenerów. Pytanie do Burmistrza kto to rozliczy? Zarządca? Za darmo tego nie zrobi, kolejne koszty które my poniesiemy!!!Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:07Źródło komentarza: Upadło wielkie drzewo i zablokowało bulwary (video/ zdjęcia)
Reklama