Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 20:36
Reklama

Kontrowersyjne cele nowej strategii leśnej UE

Podziel się
Oceń

Rozmowa z Krzysztofem Jurgielem, posłem Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.
Kontrowersyjne cele nowej strategii leśnej UE

Komisja Europejska wskazuje obecne zagrożenia wynikające ze zmian klimatu i różnorodności biologicznej. Tymczasem w Parlamencie Europejskim słychać głosy, że niektóre z proponowanych działań mających na celu neutralizację zagrożeń wywołają, wbrew intencji ich autorów, negatywne skutki dla środowiska i klimatu. Jaka jest pana opinia?
 

Krzysztof Jurgiel: Moje szczególne zaniepokojenie budzi ambitny cel zawarty w strategii na rzecz bioróżnorodności do 2030 r., tj. ścisła ochrona 10 proc. powierzchni lądowej Unii Europejskiej. Realizacja tego celu wymagałaby objęcia prawie 43 mln hektarów gruntów państw członkowskich. Jest to obszar większy niż powierzchnia Niemiec, Niderlandów i Belgii łącznie. Należy podkreślić, że nie jest uzasadnione stosowanie ścisłej ochrony gruntów ornych, łąk lub terenów zabudowanych, a zatem to przede wszystkim lasy (obecnie zajmują w Unii ponad 157 mln ha, co stanowi 37 proc. powierzchni lądowej UE) będą objęte tą formą ochrony. W związku z tym osiągnięcie zakładanego celu będzie wymagało ścisłej ochrony ponad 30 proc. lasów państw członkowskich. W takich lasach działalność człowieka zostanie ograniczona do minimum, a pozyskiwanie drewna w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej również będzie wykluczone.

Jednocześnie UE podejmuje działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zwiększenia sekwestracji (procesu zapobiegania emisji dużych ilości CO2 – red.), w szczególności przez ekosystemy leśne, w odniesieniu do użytkowania gruntów i leśnictwa. Poziom ambicji w zakresie sekwestracji znacznie wzrósł, tj. z 268 do 310 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie do 2030 r. To właściwy kierunek działań w ramach „zielonego ładu”?

-Należy podkreślić, że państwom członkowskim przypisuje się różne poziomy ambicji. Mam jednak obawy, że ten poziom zaproponowany przez Komisję Europejską nie zostanie osiągnięty zarówno na szczeblu UE, jak i wielu państw. Realne ryzyko stwarzają nasilające się obecnie niekorzystne zjawiska, tj. susze, huragany, pożary, ogniska szkodliwych owadów, a także rosnący wiek lasów. Ponadto rozważa się możliwość nałożenia kar finansowych na państwa, które nie osiągają wyznaczonego celu, nie uwzględniając obiektywnych przyczyn.
 

Jakie znaczenie dla ograniczenia emisji CO2 ma struktura własności lasów?

-Bardzo duże, bo lasy państwowe państw członkowskich będą ponosić główny ciężar osiągnięcia ambitnych celów w dziedzinie różnorodności biologicznej i ochrony klimatu w porównaniu do państw, w których udział lasów prywatnych jest wysoki i ulegają znacznym przekształceniom. Wysiłki na rzecz ochrony klimatu i środowiska powinny być podejmowane wspólnie i równomiernie przez wszystkie kraje UE, niezależnie od struktury i własności lasów. Przypomnę, że 60 proc. lasów w UE należy do około 16 mln prywatnych właścicieli, z czego większość posiada mniej niż 10 ha.

Obecnie trwają prace nad utworzeniem nowych ram monitoringu lasów w UE. Jakie jest pana stanowisko?

-Monitoring lasów powinien być prowadzony przez państwa członkowskie w oparciu o krajowe systemy, dostosowane do lokalnych uwarunkowań. Wszelkie dane prezentowane na poziomie UE powinny być oficjalnie dostarczane i wyjaśniane, tak aby zapewniona była właściwa interpretacja danych krajowych. W odniesieniu do propozycji oparcia nowego monitoringu UE o dane satelitarne, należy podkreślić, że ze względu na ich niewystarczającą jakość, powinny stanowić jedynie uzupełnienie danych naziemnych przekazywanych przez kraje członkowskie. Należy też wskazać, że istniejące systemy raportowania na poziomie UE są wystarczające i nie ma potrzeby tworzenia nowych regulacji w tym zakresie, szczególnie że spowodują znaczne obciążenia administracyjne i finansowe.

-Krytycznie o nowej strategii leśnej wypowiadali się w PE /13 września/ posłowie gr. EKR, wśród nich – z Polski. Dlaczego?

-Podstawowym zastrzeżeniem do omawianego projektu strategii leśnej jest złamanie zasady pomocniczości, czyli przygotowanie go w sytuacji, kiedy kompetencje w tym zakresie należą do państw członkowskich. Po drugie, strategia leśna, jak wiele innych strategii ogłoszonych przez Komisję w ostatnim czasie, kładzie nacisk na aspekt środowiskowy, a pozostawia poza polem swego zainteresowania sprawy gospodarcze. Tymczasem w Polsce lasy są w głównej mierze zarządzane przez gospodarstwo państwowe, których powierzchnia z roku na rok wzrasta. Od okresu powojennego do chwili obecnej powiększyła się o 10 proc. - zajmują aktualnie 30 proc. powierzchni kraju. Rosną zasoby drewna w lasach. Coroczne ich pozyskiwanie jest mniejsze niż przyrost. Narzucanie gospodarce leśnej jakichkolwiek ograniczeń mija się z celem. Dlatego te sprawy należy pozostawić w kompetencjach państw członkowskich.
 

A z jakich konkretnie powodów pan zagłosował przeciw nowej strategii leśnej?

-Bo jej skutkiem będzie najprawdopodobniej zmniejszenie liczby miejsc pracy na terenach wiejskich i spowolnienie ich rozwoju. Ograniczenie gospodarki leśnej i podaży drewna zapewne będzie miało negatywny wpływ na lokalny rynek pracy, choć skalę tego wpływu trudno obecnie oszacować. Strategia bardzo ogólnie traktuje kwestie dotyczące zapewnienia odpowiedniego
finansowania podczas jej realizacji, a także nie określa źródeł finansowania. Rozszerza kompetencje Komisji Europejskiej o zarządzanie lasami – zarówno prywatnymi, jak i państwowymi.

Pan również głosował przeciw rozporządzeniu w sprawie wylesiania, którego celem jest m. in. ograniczenie w Unii konsumpcji produktów, które przyczyniają się do degradacji i wylesiania. O co chodzi w tej sprawie?

-Po pierwsze, znacznie rozszerza ona zakres rozporządzenia o następujące towary: kukurydza, kauczuk, trzoda chlewna, owoce, kozy, drób, produkty pochodne na bazie oleju palmowego, węgiel drzewny i papier drukowany – bez analizy skutków takiego rozszerzenia. Po drugie, rezolucja rozszerza zakres legislacji związany z przekształcaniem naturalnych ekosystemów, lasów oraz ich degradacją, z szerokim włączeniem ochrony praw człowieka. Takie rozszerzenie zakresu i regulacji jest przedwczesne; może być szkodliwe dla skuteczności i wykonalności rozporządzenia ze względu na brak doświadczeń oraz trudny do przewidzenia skumulowany wpływ na rynki światowe.
 

Rozmawiał Waldemar Staszyński


Napisz komentarz

Komentarze

grzybiarz dziki 31.10.2022 19:33
....Rosną zasoby drewna w lasach. Coroczne ich pozyskiwanie jest mniejsze niż przyrost.....Gołym okiem to widać herr Jurgiel!

zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Dobrze piszesz, tyle że za co i gdzie? Przecież ekspert od wybuchów Tupolewa obiecywał te strzelnice i co? Ano jajco. Tyle warte są pisowskie obietnice. Miej pretensje do Tośka ruskiego agenta. Jak się pisowcom odbierze, to co zajumali, to i na strzelnicę będzie. Wygłuszoną. I pewnie zostanie na inne inwestycje w powiecie po wywaleniu Naszomiasteczkowców na PiS-k..Data dodania komentarza: 21.04.2025, 16:49Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Bo on woli od tylca zasadzić i sterować będąc w cieniu. Taki lokalny Batyr..Data dodania komentarza: 21.04.2025, 16:38Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Jasne, niech sprawdzi etat w Augustowie – w końcu tam pewnie czai się źródło całego kryzysu budżetowego w PolsceData dodania komentarza: 21.04.2025, 13:10Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Widać, że mocno angażujesz się w sprawy miasta i zależy Ci na tym, jak są wydawane publiczne pieniądze – to ważne.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 13:08Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szczerze to trochę mi smutno, bo to był naprawdę fajny człowiek.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 12:59Źródło komentarza: Nie żyje papież FranciszekAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szanowni Mieszkańcy Gminy Nowinka, Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju oraz radości płynącej z czasu spędzonego w gronie najbliższych.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 18:37Źródło komentarza: Życzenia od Gminy NowinkaAutor komentarza: MaciejTreść komentarza: Jak to jest prawda , to współczuję pracownikom takiej pracy z nimiData dodania komentarza: 19.04.2025, 22:52Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: AaaallekTreść komentarza: Teraz rodzina , takie hasło było , i rodzina teraz za nic nie robienie pieniądze dostałData dodania komentarza: 19.04.2025, 22:51Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: 200 tys. zł za nowe auto to żadna tam fanaberia biorąc pod uwagę, iż to auto ma posłużyć dla augustowskiego starostwa co najmniej kilka lat. Zresztą prawie 200 tysięcy złotych wynosi roczny koszt utrzymania etatu drugiego zastępcy burmistrza w augustowskim magistracie, nomen omen utworzonego już kilka lat temu specyficznie wspaniałomyślnie, rzekłbym nawet dość frywolnie przez bur-mistrza naszomiastowo-pisowskiej "gospodarności" - jaśnie panującego nam mgr marketingu i zarządzania - samego Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 22:50Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Tylko on potrzebuje 7 osobowy samochódData dodania komentarza: 19.04.2025, 22:48Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: BillyTreść komentarza: Rozjeżdżają kostkę brukową a potem zdziwienie, że wyłazi.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:09Źródło komentarza: Augustów świętował Dzień Sapera – uroczysta msza, defilada i salwa honorowa ku czci wojsk inżynieryjnych (video)Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: A kimże są Morawiecki i Andruszkiewicz, że się ich tak fetuje? Szeregowymi posłami, z zerowym wpływem na cokolwiek. To teraz można zapraszać byle posła i robić partyjne imprezy przy zastawionym stole, gadając o niczym? Morawiecki z Andruszkiewiczem nie mają gdzie i za co zjeść? Gdyby to był ktoś z rządzących, to rozumiem - byłaby to jakaś inwestycja i nawiązanie współpracy. Ale zapraszanie niszowych posłów to jest tylko i wyłącznie IMPREZA PARTYJNA.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:06Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Łapy precz od strzelnicyTreść komentarza: Strzelnica jest od dekad i jakoś było do tej pory dobrze. Roszczeniowość przyjezdnych zaczyna być uciążliwa dla mieszkańców. Jedzie taki na wieś i traktor o 6 rano mu przeszkadza. Na bezludną wyspę niech jedzie jeden z drugim.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 18:05Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Pewnie będą kręcić "Ostatni strzał 2", bo może niedługo będą zeznawać przed ekipą Wrzosek..Data dodania komentarza: 19.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: strzelecTreść komentarza: Jak nie masz pojęcia o temacie to się nie wypowiadaj...Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:37Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: Podatnicy zapłacą za ratuszowych jeźdźców augustowskiej apokalipsy☝️🤡🚀🛰🛸🥸👺👹💸🤝👏Treść komentarza: Równie dobrze można mówić, że gdyby burmiszcz Mirosław Karolczuk nie utworzył w urzędzie miejskim w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza i permanentnie nie drenował uposażeniem tegoż zastępcy miejskiego budżetu, to można by wreszcie ogrodzić istniejącą strzelnicę ekranami dźwiękochłonnymi i kuloodpornymi. Poza tym jak przystało na obiekt użyteczności publicznej jak najbardziej zasadne jest wyposażenie strzelnicy w mobilne kontenery z ogrzewanymi pomieszczeniami socjalnymi i toaletą, żeby użytkownicy strzelnicy i osoby postronne nie były narażene na postrzał np. w pośladek lub nie daj Boże w głowę podczas nagłej konieczności załatwienia czynności fizjologicznych w lesie przy strzelnicy.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: Możemy liczyć w miesiącach, latach, a nawet w erach politycznego zamglenia – pełna dowolność.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:40Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Inwestycje z klucza politycznego?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:38Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Rynek Zygmunta Augusta to przecież wizytówka Augustowa, a wygląda jak po wojnie.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:36Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szanowni Mieszkańcy Gminy Augustów, Drodzy Przedstawiciele Władz Samorządowych, Niech ten wyjątkowy czas napełni serca nadzieją i odrodzeniem, a wiosenna aura przyniesie nową energię do działania – zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Życzenia od Gminy Augustów
Reklama