Książka jest na rynku już pół roku, lecz z uwagi na pandemię dopiero teraz mogła mieć godną promocję w jej tytułowym mieście. W ponad czterowiekowej historii chrześcijaństwa na naszym terenie nie było dotąd całościowego opracowania na temat wszystkich rodzajów wyznań chrześcijańskich tutaj praktykujących. Publikacja ze wszech miar potrzebna, pożyteczna i wypełniająca kolejna białą plamę w historii regionu. Zasługa w tym wydawcy, który skromne pierwsze wydanie sprzed 25 lat wzbogacił (fotografie miejsc kultu, przypisy), uatrakcyjnił (okładka, lepszy papier), by treść książki skuteczniej trafiła do czytelników. Historię i dorobek 11 lat działalności Jamińskiego Zespołu przedstawił redaktor Krzysztof Zięcina. Rozmowę z redaktorem książki ks. Jackiem Czartoszewskim poprowadził literat Bogdan Falicki. W dyskusji wzięli udział ksiądz proboszcz Waldemar Brodziak (parafia Baraki), ks. proboszcz parafii prawosławnej w Augustowie Marek Kozłowski, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Suwałkach Dawid Banach oraz publiczność. Szczególnym uczestnikiem spotkania była pani Barbara Czartoszewska, która skromnie milcząc wystąpiła w trzech rolach: jako matka księdza Jacka, przewodnicząca Koła Związku Sybiraków w Augustowie oraz sponsorka poczęstunku. Upieczone przez panią Barbarę smakowite rogaliki i ciasteczka z wiśniami były atrakcją spotkania towarzyskiego we foyer. Mimo deszczu frekwencja dopisała, książki zmieniły właściciela: od wydawcy przeszły w prywatne ręce Czytelników. Wielu otrzymało autograf z dedykacją od księdza Jacka. Program towarzyski był niemniej atrakcyjny. Rzadko mamy okazję dyskutować z duchownymi trzech wyznań chrześcijańskich poza świątynią i przy ciasteczkach. Atrakcyjnym i kompetentnym dyskutantem był także gość z Grajewa Józef Budziński, poeta i publicysta, któremu tematyka chrześcijańska jest ogromnie bliska. Prawdziwie chrześcijańską pogodę ducha i życzliwość rozsiewali hojnie: ksiądz Jacek, ksiądz proboszcz Waldemar, ksiądz proboszcz Marek i Józef Budziński. Pod koniec spotkania dotarł do nas także przedstawiciel wyznania luterańskiego pastor Dawid Banach. Wielu uczestników nabyło nie tylko „Z dziejów chrześcijaństwa…”, lecz także „Księgę pamięci Żydów augustowskich” oraz „Historię (Augustowa) zapisaną w fotografiach” oraz inne publikacje Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego.
Dziękuję Augustowskim Placówkom Kultury za znakomite przygotowanie techniczne sali, jesienne bukiety wręczane bohaterom wieczoru i napoje. Podziękowania należą się dyrektorce APK pani Annie Jastrzębskiej, jako Gospodyni, za przyjazną atmosferę. A wszystkim przybyłym dziękuję za obecność w ten niedzielny wieczór.
Spotkanie było dowodem, że: 1. Ambitna książka jest nadal atrakcją i może liczyć na swoją klientelę, 2. Mieszkańcy Augustowa chcą poznawać historię swojego miasta także w dziedzinach, które dotąd nie istniały na rynku księgarskim. 3. Ani niedziela, ani zła pogoda wrześniowa nie są przeszkodą, jeśli oferta kulturalna jest atrakcyjna. 4. Nowa sala w Miejskim Domu Kultury na drugim piętrze ma świetne nagłośnienie i doskonale spełnia warunki do takich właśnie spotkań. Publicznie odwołuję moje wcześniejsze wątpliwości.
Bogdan Falicki
Napisz komentarz
Komentarze