Niedawny wyrok sądowy był nokautem dla szefa ugrupowania Nasze Miasto. Radny Tomasz Dobkowski przegrał z Marianem Dyczewskim proces o ochronę dóbr osobistych, ale słowa z uzasadnienia prawomocnego wyroku mogą decydować o końcu jego kariery politycznej. Sąd uznał, że mieszkaniec miał prawo posądzić radnego, że forsując wariant przebiegu obwodnicy dba o swój prywatny interes, czyli o zyski dla stacji paliw i nie działa na rzecz społeczeństwa.
Ale sąd w uzasadnieniu powiedział także, że „sporna wypowiedź została oparta o dostateczne podstawy faktyczne, nie zawiera manipulowania prawdą o rzeczywistości, odnosi się do niekwestionowanych okoliczności”. Przekładając konkluzje sądowe na język bliższy ludziom, Marian Dyczewski nie mijał się z prawdą w swojej odważnej ocenie.
Dobkowski ma mnóstwo szczęścia, że procesy odbywały się w Suwałkach i Białymstoku, bo raczej trudno sobie wyobrazić, aby tamtejsi sędziowie wiedzieli o jego wypowiedziach na forum rady miejskiej. Chodzi oczywiście o obrażanie politycznych oponentów, kierowanie do nich epitetów, m.in. takich jak „zwyrodnialcy”, zarzucanie im „psychozy w oczach” lub podłe dyskredytowanie Mariana Dyczewskiego w dyskusji jedynie ze względu na jego sędziwy wiek.
Również inne osoby słynące z agresywnych wypowiedzi na forum rady miejskiej rozpoczęły w tej kadencji krucjatę sądową, która skończyła się ich blamażem. Mowa oczywiście o grupie radnych koalicji ugrupowania Nasze Miasto oraz banitów z klubu PiS, którzy wytoczyli sześć procesów przeciwko redaktorowi Krzysztofowi Przekopowi za tytuł artykułu: „Radni hamują rozwój Augustowa”.
Procesy sądowe Dobkowskiego z Dyczewskim i szóstki radnych przeciwko Przekopowi łączy wspólny mianownik. Jest nim radczyni prawna urzędu miasta w Augustowie, mecenas Beata Kornelius-Wnukowska. W pierwszym procesie została powołana na świadka przez radnego z koalicji rządzącej, a w drugim jest pełnomocnikiem radnych Naszego Miasta i banitów.
Do zasług pani mecenas należy zapisać też interpretacje prawne przy podejmowaniu uchwał o wygaszaniu mandatów radnych za niezgodne z ustawą kontakty biznesowe z mieniem gminy. Pani Kornelius-Wnukowska przekonywała, że mandat powinien utracić Rafał Harasim, zaś w przypadku Tomasza Dobkowskiego i Mirosława Zawadzkiego postawiła odmienną diagnozę. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał zupełnie odwrotne decyzje niż sugerowała mecenas.
Zapraszam do nabycia najnowszego numeru "Przeglądu Powiatowego", dostępnego w sklepach od najbliższego wtorku (6 września).
Polecam artykuł okładkowy: "Radny Dobkowski przegrał z Dyczewskim".
Miłej lektury
Krzysztof Przekop
Napisz komentarz
Komentarze