Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 21:15
Reklama

Drzewa to nie są martwe przedmioty do dekorowania ulic

Podziel się
Oceń

Przed tygodniem mogliśmy zapoznać się z ekspertyzą dotyczącą kasztanowców na ulicy Kościelnej. Mówi ona, że kasztanowców nie można już uratować, stanowią zagrożenie dla przechodniów i kierowców. Radna Naszego Miasta Sylwia Bielawska zgłosiła protest wobec wycinki kasztanowców, który został przegłosowany na radzie miasta.
Drzewa to nie są martwe przedmioty do dekorowania ulic

Jest to swoisty symbol cynizmu i hipokryzji polityków miejskich. Mieszkańcy pamiętają, że Sylwia Bielawska była twarzą nielegalnej wycinki 42 zdrowych drzew na ulicy Zarzecze. Skończyło się to ogromną karą dla jej rodziny. Nasze Miasto i burmistrz Karolczuk stoją za dużą wycinką zdrowych drzew w Studzienicznej. Planują zabetonowanie starorzecza Netty i pozbawienie mieszkańców bogatego biologicznie terenu. Zabetonowany, pozbawiony starych drzew, ogromy plac przy ratuszu dopełnia obrazu niszczycielskiego dzieła obecnej ekipy.

 

Jednak problem kasztanowców, mimo upolitycznienia przez władze miejskie, jest problemem realnym. Wiele lat temu ktoś posadził na ulicy Kościelnej dwadzieścia kilka drzew. Do dzisiaj dotrwało 18 z nich. Przez całe lata kasztanowce były przycinane i niezwykle niefachowo pielęgnowane. Kasztanowiec biały jest rośliną wymagającą. Nie znosi przycinania, potrzebuje dużej przestrzeni na koronę i wokół korzeni. To duże drzewo, które nie nadaje się do nasadzeń ulicznych. Dlatego stare kasztanowce na ulicy Kościelnej nie mogą tam dłużej rosnąć, są już w bardzo złym stanie.

Należy zadać sobie pytanie, co w zamian. Samorządy augustowskie mają swoje preferencje. Miasto uwielbia klony czerwone, które z lubością sadzi, gdzie popadnie. Powiat z kolei preferuje klony kuliste. Można je obejrzeć na wielu ulicach powiatowych. Oba gatunki są odporne na warunki drogowe, jednak mają ogrom wad. Najważniejszą jest, że nie lubią ich ptaki. Takie nasadzenia tworzą monokulturę, która niszczy bioróżnorodność.

Oddajmy głos znakomitej augustowskiej specjalistce od projektowania i urządzania terenów zielonych,  Katarzynie Łoś. Jest ona cenionym architektem krajobrazu, jej projekty są ozdobą wielu augustowskich ogrodów.

Dobranie gatunków drzew rosnących przy ulicach nie jest łatwe. Panują tu skrajnie trudne warunki, choćby poprzez posypywanie zimą soli czyli chlorku sodu, który jest w ogóle zabójczy dla roślin. Dochodzi sucha gleba -ograniczony dostęp do wody, suche zanieczyszczone powietrze, gorący asfalt, ciągłe ubijanie gleby przez pojazdy i nadmierny ruch pieszy. Zwarte otoczenie płytek chodnikowych i jezdni powadzi  do braku napowietrzania gleby. Z kolei brak innych gatunków prowadzi do  niedoboru korzystnych bakterii i wspierających siedliskowo roślin. Na ul. Kościelnej gleba jest sucha oraz jałowa, a teren jest ocieniony. Ponadto jest tam mało miejsca na drzewa , mogą rosnąć jedynie do wys. 7 m i muszą mieć zwartą, małą koronę.

Najkorzystniejszy, jak na warunki augustowskie, byłby klon polny Acer campestre. To ciekawe drzewo rośnie u nas naturalnie nad jeziorem Necko. Dobre są jego odmiany np. „Nanum”, a gdy ktoś upodobał sobie formy kuliste, to jest i mały „Globosa Nanum”. Wybrałabym też głóg pośredni Crataegus x media z jego klasyczną odmianą Paul’s Scarlet”. Inne głogi, tak jak klon polny, są również bardzo odporne na wymienione przeze mnie niekorzystne warunki przyuliczne. Pod uwagę brałabym głogi: ostrogowy, szkarłatny, Lavalle’a, dwuszyjkowy, śliwolistny, długocierniowy. Dołożyłabym wiązy z małymi odmianami, ale one mogą być dużo droższe od wymienionych gatunków. Klony polne kosztują tyle samo co klon kulisty „Globosum”, tak już nagminnie sadzony.

Posadzony przy ul. Kościelnej kasztanowiec biały jest najbardziej wrażliwym drzewem na niekorzystne czynniki środowiska. Ponadto nie wolno go w ogóle ciąć. Proponowane przeze mnie gatunki drzew dobrze rosną w cieniu i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Pamiętać jednak należy, że jak dla każdego żywego organizmu, także dla drzew zaliczonych do najodporniejszych, istnieją granice wytrzymałości na natężenie oddziaływania niekorzystnego dla nich zbioru czynników czyli stresorów, w tym przypadku - miejskich. Ponadto chciałambym zwrócić jeszcze uwagę na traktowanie drzew. To nie są martwe przedmioty do dekorowania ulic. Nawet na takich małych przestrzeniach trzeba drzewom zapewnić wsparcie siedliskowe i stosować odpowiedni zestaw niejednolity gatunkowo.

 

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

 



Napisz komentarz

Komentarze

BAU 17.08.2022 18:45
No i to jest ekspertyza dla ichniejszego miasta! Fachowa porada-której jak to maja w zwyczaju-nie czytają :) : ) : ) A powinni wyciągnąć wnioski,że ktoś za nich robi robotę.Teraz wiem,że np na Kościelnej nie mogą rosnąć za wysokie drzewa ( do 7 m ).Jest wybór-polecony.Ale ja gdybam,gdyby-przy Ratuszu Urzędzie Miasta,nawet wzdłóż rzeki Netty-posadzić platany.Tam gdzie jest sporo miejsca urosły by niesamowite okazy i dały by kres sporom nawet na 200-300 lat.To piekne,dostojne drzewa-rosną też w Polsce.

słabe opady deszczu

Temperatura: 5°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zamelagomaniony egotykokabotyn🤡Treść komentarza: Naprawdę burmiszczu Karolczuk tylko tyle potrafisz pan z siebie wydukać? - "Trochę ostro Panie Leszku Stanisławie, trochę ostro". Panie Miroslawie Karolczuk chyba bez drugiego imienia, ale za to z dwoma zastępcami, zostaw pan w końcu swoje ego w innej czasoprzestrzeni, ponieważ niebawem możesz pan nim przebić sufit bezkresnego kosmosu!Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:43Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: KtośTreść komentarza: Turystyka generuje znaczne odpady, w Augustowie nikt nie egzekwuje opłat od właścicieli nieruchomości którzy wynajmują lokale turystom, nie chodzi mi tu o hotele a o zwykłych mieszkańców, którzy swe lokale przekształcili pod wynajem krótkoterminowy. Wywóz śmieci od później wiosny do wczesnej jesieni jest trzykrotnie wyższy niż w pozostałych miesiącach- dlaczego włodarze nie widzą bądź nie chcą widzieć problemu? Dlaczego podnoszą opłaty wszystkim a nie tym którzy na turystach zarabiają?Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:37Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Wojciech B.Treść komentarza: To wygląda na celowe pozbawianie miasta atrakcji turystycznych.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:29Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: Non scholae, sed vitae discimusTreść komentarza: Wydaje mi się, iż burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, jego z-ca Chodkiewicz, mecenas Kałęka, kierownik Kotlarski i wtórujący im donośnie przewodniczący Ostapowicz słyszeli, że dzwony dzwonią tylko nie wiadomo, w którym kościele lub po prostu dowiedzieli się o czymś takim jak księgowość kreatywna i być może na kanwie tej metody manipulacji przedelegowali swoje specyficzne creatice skills, tym razem do tworzenia, jak by nie było jednak dość egzotycznych zamienników à la multifunkcjonalnych w samorządzie wytrychów prawa.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:18Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝👏Treść komentarza: Radny powiatowy Kotlarski jest kierownikiem jakiego wydziału w UM w Augustowie? Nie rozumiem jak urzędnik miejski mieniący się na samorządowca z temperamentem chłopca lepiącego babki w piaskownicy i nieskrywanym zadowoleniem gardłuje kolejny raz w swoim rozedrganym stylu o tym, że dotacja w kwocie 30 tys. zł zamiast zostać przekazana dla WOPR, a w efekcie polepszenie bezpieczeństwa, w tym mieszkańców Augustowa na augustowskich jeziorach, cyt: KWOTA 30 tys. zł ZOSTAŁA PRZEZNACZONA NA INNE CELE. P.S. Chłopie przestań wreszcie zajmować się cyrkowym urzędnikowaniem i nagminnym pajacowaniem w samorządzie, a zajmij się lepiej quasi-społecznymi ustawkami i robieniem sobie fotek przy każdej możliwej imprezie organizowanej przez miasto Augustów.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 17:52Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: fgmtjryTreść komentarza: Burmistrzowi powinno zależeć na dobrym wyposażeniu WOPR, bo oni zapewniaja bezpieczeństwo na wodzie, a to dla mieszkanców i turystów jest ważne. Można nie lubić Opolskie, ale robi swoja robotę i za to trzeba go cenić. Do radnych pytanie: dlaczego nie obniżycie pensji burmistrzom, a przyjamniej Chodkiewiczowi, skoro jawnie i w sposób rażacy naruszył tyle ustaw?Data dodania komentarza: 26.11.2024, 17:34Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Naszomiastowopisowski ewenementTreść komentarza: Augustowski samorząd na czele z burmistrzem Karalczukiem, przewodniczacym Rady Miejskiej Ustępowiczem i kierownikiem Kotlarskim wygląda jak jakiś kiepski kabaret z aktorami ze spalonego teatru - swego rodzaju ewenement w skali kraju. Radny Zarzecki rozkłada na łopatki ww. towarzystwo stanowiące niestety o losach Augustowa, próbując mimo wielu podjętych wywodów chyba jednak nieskutecznie uzmysłowić rzeczonym samorzadowcom?¿, iż są w oczywistym błędzie. RIO być może rozwiało dylematy burmiszcza Karolczuka, przewodniczącego Ostapowicza i kierownika Kotlarskiego. Być może w jakimś stopniu naruszyło połączenia neuronalne podczas zbyt intensywnego natężenia procesów myślowych. Jednak wisienką na torcie jest kuriozalne, absurdalne, żeby nie powiedzieć idiotyczne głosowanie frakcji rady miejskiej dzierżącej stery władzy w Augustowie, która - UWAGA, UWAGA - zagłosowała przeciw zwiększeniu bezpieczeństwa na obszarach wodnych, tj. na augustowskich jeziorach.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 14:18Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Naszomiastowopisowskie demiurgi intelektuTreść komentarza: Co to za burmiszcz? Co to za radca prawny? Co to za przewodniczący RM Interpretacja prawa, a w zasadzie działalność burmiszcza Karolczuka polegająca na swego rodzaju produkowaniu quasi-zarządzeń stoi w kontrze lub po prostu w kolizji z obowiązującym prawem. Radczyni prawnej wydaje się, tzn. w jej ocenie nie ma przeciwskazań do łamania prawa przez burmiszcza Karolczuka. Rozumiem pani mecenas, iż jest pani zależna w pewnym stopniu od burmiszcza Karolczuka, ale nie obliguje, a tym bardziej nie upoważnia Pani jakakolwiek zależność względem burmiszcza Karolczuka do utwierdzania burmiszcza Karolczuka w jego błędnym, świadomym bądź nie przeświadczeniu o posiadaniu prerogatyw à la Andrzej Sebastian D. do stanowienia novum prawnego. Odnośnie sugestii przewodniczącego Ostapowicza, który chciałby narzucać oferentom termin składania ofert, nie będę się szczegółowo rozpisywać, ponieważ musiałbym użyć sformułowań stricte określających stan funkcjonowania mózgowia rzeczonego demiurga intelektu, a tym samym demiurg mógłby poczuć się urażony, a być może jednak doceniony. Podstawię to mimo wszystko w sferze domysłów, a być może nawet delaboratów poczynionych przez czytelników DP.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 13:51Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: bindugaTreść komentarza: Czy samorząd miejski ma obowiązek utrzymywać wopr ? Może od tego należy zacząć, a tak na marginesie pierwszy silnik od kogo miał być zakupiony ? Może warto to wiedzieć...Data dodania komentarza: 26.11.2024, 13:03Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Samorząd do wymianyTreść komentarza: W cywilizowanym kraju, autor takiego bubla prawnego podałby się do dymisji. Ale do cywilizacji nam daleko, zwłaszcza pod rządami takich samorządowców, którzy pod płaszczykiem dobra społecznego wprowadzają zamordyzm. Apel do radnych opozycyjnych: jeśli ustawa pozwala to zacznijcie zbiórkę podpisów o zwołanie referendum ws odwołania tych miernot. Nie stać nas na utrzymywanie tych cyrkowców. A po akcji z opłatami śmieciowymi to się może udać.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 12:42Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: PytamTreść komentarza: Komu zależy na uwaleniu atrakcji turystycznych w Augustowie?Data dodania komentarza: 26.11.2024, 11:57Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: Geniusz to wymyśliłTreść komentarza: Mieszkańcy bloków wrócą do lat dziewięćdziesiątych kiedy wprowadzono opłaty za wodę (zamotowano wodomierze)! Moi sąsiedzi z dwójką małych dzieci stworzyli swój system oszczędności wody .....wieczorem napuszczali wannę wody, najpierw kąpały się dzieci później matka a na końcu tatuś.......woda zostawała i była używana (zanoszona wiaderkiem) do spłukiwania sedesu, podobno wystarczało na całą dobę 😀. Polecam więc patent na obecne czasy! Dziękuję pseudoburmistrzom za "dbanie" o rodzinę i oszczędność wody !Data dodania komentarza: 26.11.2024, 11:33Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: FrederykTreść komentarza: To woła o pomstę do nieba. Jak tak można celowo ograniczać turystycznie Augustów.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 10:43Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: MotorowidniakTreść komentarza: To co się wyprawia nad Neckiem to jawne robienie miastu na złość I wbrew interesowi mieszkańców. Od Ślepska prywatni inwestorzy tną trzciny budują stałe pomosty, mariny i nie napotykają przeszkód, natomiast miasto od czasów Walulika ma problem z plażą Bielnik. Jak nie trzcinowisko to ścieżka donikąd a nawet płot i zakaz wstępu przy brzegu jeziora w Marinie Borki. Tu ewidentnie ktoś gra nieczysto.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 08:15Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: zasiłkowiecTreść komentarza: A jakieś zniżki dla mopsowiczów, patologii i mieszkańców socjalek i komumałek przewidujecie???? Najlepiej 150 procent. Bo to jak to że mamy za coś płacić???Data dodania komentarza: 26.11.2024, 06:39Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: "Teraz rodzina" wg pisonaszomiastowychTreść komentarza: Miejski budżet trzeba podratować po wydrenowaniu etatem drugiego zastępcy burmistrza Karolczuka i gargantuiczną podwyżką jego uposażenia przyznaną mu z inicjatywy radnych NM-PiS. Milion złotych odpłynęło na tą antygospodarną politykę zatrudnienia w UM praktykowaną przez Karolczuka, który szedł do wyborów na burmistrza Augustowa z gębą pełną nic nie znaczących frazesów i jak się obecnie okazuje pustoszącym budżety domowe rodzin wielodzietnych naszomiastowo-przewrotnym hasłem: Teraz rodzina!!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 23:56Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Panie Marianie - niech Bóg prowadzi!Treść komentarza: Drogi Panie Marianie. Bardzo serdecznie dziękuję za poruszenie i nagłośnienie tego tematu. To właśnie od Pana dowiedziałem się o istnieniu tego problemu i zgadzam się w zupełności, że sprawa wymaga pilnego rozwiązania. Bardzo dziękuję Panu, że dzięki Pana wystąpieniom o tej niesamowitej sprawie dowiedzą się nie tylko mieszkańcy Augustowa, ale również osoby spoza granic naszego pięknego miasta. Jest Pan wielkim patriotą, prawdziwym fachowcem i autorytetem w dziedzinie gospodarki.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 22:25Źródło komentarza: Marian Dyczewski o bardzo ważnej sprawie dla mieszkańców Augustowa (video)Autor komentarza: Radny rady dzielnicy BorkiTreść komentarza: Zobaczcie jak piaszczystą plaże można zrobić przy Firest House i ośrodku Ośmiorniczka. O pomostach w trzcinowisku dla prywatnych motorówek nie wspomnę.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 19:27Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: Arywistyczny makiawelistaTreść komentarza: Kompulsywność natręctw manipulacji może wynikać z trzech podstawowych przyczyn: 1) Nieświadomego mentalnego zachłyśnięcia się ściekiem PiS-ultrapopulizmu i morawieckizmu; 2) Intencjonalnego wyćwiczenia się w skutecznym traktowaniu interlokotorów technikami manipulacji i metod makiawelistycznego cynizmu; 3) Predyspozycje charakterologiczne do permanentnej manipulacji połączone z pkt 1 i 2.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:38Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Blokowisko zapamiętaTreść komentarza: Dokładnie. Najbardziej w d... dostaną rodziny wielodzietne i te z osobami niepełnosprawnymi. Zero zastanowienia się nad ich losem. Tylko łoić i wyciskać jak gąbkę. Ze 2 lub 3 lata temu już się taki pomysł na sesji pojawił. Wtedy ekipa karolczukowa grzmiała, że nie przystoi tak rozliczać mieszkańców. Ale już jest po wyborach i można maski zrzucić.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 16:23Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)
PRZECZYTAJ
Reklama