Barta Sosnowskiego usłyszałem w sierpniu 2018 roku w radiowej Trójce. Już we wrześniu rozpoczęto negocjacje na temat jego występu na Blues Maratonie. Kontrakt został rozszerzony o występ w Kaktusiku na tzw. koncercie walentynkowym, chociaż odbył się 31.01.2019 r. Po występie w Kaktusiku red. Jan Chojnacki zaprosił Barta na Suwałki Blues Festiwal. Był wówczas kompletnie nieznanym artystą, kilka razy zaprezentowanym w znanym programie radiowym. Kiedy zjawił się na festiwalu był już zwycięzcą Blues Challenge na suwalskiej imprezie i laureatem nagrodzonym w konkursie „Mateusze” przeprowadzonym przez radiową Trójkę, a za chwilę miał wystąpić w Męskim Graniu u boku Organka.
W 2020 roku z powodu Covid 19 życie koncertowe zamarło. Tuż przed pierwszym lockdownem w dniu 1.03.2020 r. miałem szczęście uczestniczyć w koncercie promującym drugą płytę Barta w radiowej Trójce. Patrząc na jego występ zdałem sobie sprawę, jak blisko Bartowi do Rolling Stonesów. Tak zrodził się pomysł koncertu Moves like Jagger. Bart chętnie przyjął propozycje i dziwnym trafem został dokooptowany do składu na koncert Free Bird, gdzie miał wykonać dwie piosenki, a zaśpiewał połowę repertuaru.
Jak widział swój udział w ostatnim festiwalu sam Sosnowski wynika z jego wpisu na znanym portalu społecznościowym: Blues Maraton w Augustowie to chyba najbardziej magiczny festiwal na jakim grałem. Zwłaszcza gdy - zupełnie niespodziewanie - udało mi się wziąć udział w 3 różnych wydarzeniach. Wszystkim, z którymi miałem przyjemność współpracować OGROMNIE DZIĘKUJĘ.
Dodać jeszcze trzeba, że Bart wziął udział w nagrywaniu płyty „Pandemic Session in Augustów”. Ciągle mamy w pamięci znakomite koncerty Barta w 2021 roku.
Dlatego nie mogliśmy przejść obojętnie wobec śmierci Barta. Chcemy go pożegnać muzyką, którą grał na naszym festiwalu, nie tylko jego kompozycjami, ale też utworami z koncertów British Invasion i tymi które wykonał w 2021 roku. W składzie zespołu wykonującego koncert Bye Bart znajdą się muzycy, z którymi nagrywał „Pandemic Session in Augustów”.
Czeka nas bardzo dużo emocji.
Pozostali wykonawcy występujący tego dnia nie będą stanowić tylko tła dla głównego wydarzenia. Duet Knedlove to nowa formacja z udziałem Elizy Sicińskiej, znanej z Hot Tamales i Ornery Broads. Towarzyszy jej gitarzysta Kacper Chmura, znany do tej pory tylko z zespołu Wielkolud. Sami o swojej muzyce piszą: Czerpiemy z wielu źródeł: z soulu, folku, jazzu, bluesa; ale tak naprawdę po prostu gramy siebie. Nasze piosenki to opowieści, w których niezwykle łatwo się rozpłynąć. Płyńcie z nami!
Piątkowy wieczór zakończymy z muzyką Phila Bracken’a, australijskiego songwritera. Jego muzyka jest jak meandrujący duch –zawiera elementy soulu alternatywnego, indie roots, bluesa i folku, walory kierowane rytmicznym i hipnotycznym stylem gitarowego grania. Wszystko to wzbogacone tym sugestywnym głosem unoszącym słuchaczy w eter po to, by po chwili, jeszcze w tej samej linijce piosenki, szybko sprowadzić ich z powrotem na ziemię. Bracken nagrał swój debiutancki minialbum w 2008 r. w Sydney, pod kierunkiem lokalnego gitarzysty i producenta Peter’a Northcote. Niezależnie wydany „Everything Looks Better in Candlelight” szybko zwrócił na siebie uwagę w Europie, po emisji radiowej i porównaniach do znanych artystów, takich jak Roy Harper, Ben Harper, Neil Young, Jeff Buckley.
Liczne koncerty w Australii i jego nowym domu –Polsce, pozwoliły Bracken’owi zdobyć w Europie zwolenników jego solowych koncertów, festiwali i tournee w Niemczech, Portugalii, Włoszech, Czechach i oczywiście Polsce.
Sławomir Mitros (dyrektor artystyczny ABM)
Napisz komentarz
Komentarze