Problem dotyczy wielu rolników w tej okolicy. Niektórzy mają mniej zalane łąki, ale są i tacy, którym woda podtopiła większość pola.
-Wylała rzeka i teraz nie możemy nic zrobić. Z 8 hektarów łąki udało nam się ostatnio skosić jedynie parę bel siana. Reszta pola cała stoi w wodzie, a tam gdzie jest suchy, teren nie da się dojechać, bo nawet drogę nam zalało. Zresztą, nie można wjechać traktorem, bo teren jest bardzo grząski. Jesteśmy zmuszeni do kupowania siana dla zwierząt, bo własnego nie mamy. To dla nas ogromna strata. Nikt nam nie odda za to pieniędzy. Teren ten nie jest uznany za zalewowy, a co jakiś czas mamy z tym ogromny problem. Inni rolnicy, którzy mieszkają bliżej Biebrzańskiego Parku Narodowego, czy skoszą łąki czy nie, otrzymają finansowe rekompensaty, my nie. Od ponad miesiąca wydeptujemy ścieżki do augustowskiego zarządu zlewni Wód Polskich w Augustowie i słyszymy cały czas, że sprawa będzie załatwiona. Tak jednak się nie dzieje -podkreślają rolnicy.
Jeden z gospodarzy wytłumaczył nam, na czy polega problem.
-Po zimie nie spuszczono do końca wody z jeziora Sajna i jej poziom mocno wzrósł. Zrobiono to niedawno i rzeka Netta mocno wylała. Żeby wcześniej to zrobiono, nie byłoby takiego problemu, a teraz niestety na naszych polach stoi woda. Woda jest teraz spuszczana, ale nieumiejętnie. Są miejsca, gdzie można spuścić tej wody więcej bez szkody dla rolników. Nikt tego jednak nie robi. Albo się na tym nie znają, albo to wszystko bagatelizują. Kiedyś wodę spuszczano na Białoruś i nie było takich problemów -dodaje rolnik.
O wyjaśnienie kwestii podtopień poprosiliśmy przedstawicieli Wód Polskich w Białymstoku.
-Gospodarka wodna w zlewni rzeki Netty -Rospudy prowadzona jest w oparciu o kilka podstawowych zasad opisanych w instrukcjach eksploatacji stopni wodnych zlokalizowanych w dół od jeziora Necko, tj: Augustów, Białobrzegi, Borki, Sosnowo, Dębowo. Na stopniach wyznaczone są poziomy piętrzeń, których w normalnych warunkach gospodarowania wodami (poza wezbraniami) nie można przekraczać -tłumaczy Agnieszka Giełażyn -Sasimowicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. -W okresie wezbrań, przekraczających przepustowość koryt, woda płynie korytem oraz częścią zalewową doliny, tzw. tarasem zalewowym, a tam najczęściej znajdują się łąki. Taka sytuacja ma miejsce obecnie, gdzie notujemy opady powyżej średniej. Od 22 maja do 03.06.2022 stacja opadowa IMGW w Suwałkach (górna zlewnia Netty –Rospudy) zanotowała opady rzędu 97 mm (przy średniej dla całego maja ok. 60 mm), co musiało skutkować wzrostem stanów wód w dorzeczu Netty z przekroczeniem stanów brzegowych najpierw w górnej i środkowej części zlewni, a następnie wzrostem stanu wody w jeziorze Necko, dalej Sajno i łąk poniżej Augustowa, w tym w miejscowości Sosnowo.
Rzecznik prasowy dodaje, że do podtopień doszło na obszarach zagrożenia powodziowego oznaczonych na mapach zagrożenia powodziowego dostępnych w Systemie Informatycznym Osłony Kraju (ISOK).
-Zarząd Zlewni w Augustowie podjął działania w celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania podtopień. Wykonano konserwację koryta rzeki Netty (kosiarką pływającą) w okresie od 13.06. do 28.06.2022 r. Wykoszoną roślinność wydobyto, żeby nie dopuścić do powstawania zatorów ograniczających przepustowość. Po konserwacji koryta rzeki nie doszło do znaczącego obniżenia poziomu wody, gdyż opady atmosferyczne powtarzały się regularnie w każdym tygodniu. Dolna część zlewni zasilana jest również dopływami Netty: Turówka, Żarnówka, Węgrówka, Kolniczanka, Sosnówka, Olszanka, Jaziewianka. To dopływ z tych cieków powoduje aktualnie utrzymywanie się wysokiego poziomu wody w rzece Netta. Lokalne podtopienia w zlewni rzeki Netta wywołane zostały wysokimi ponadnormatywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w północno-wschodniej Polsce, nie jak twierdzą rolnicy spuszczeniem wody z jeziora Sajno. Należy zauważyć, że maksymalny stan wody w okresie wezbrania zimowego w jeziorze Sajno wynosił 208 cm, a w dniu 25.05.2022 r., czyli na początku opadów -138 cm, przy przejściu fali wezbraniowej (szczyt 09.06.) poziom wody wyniósł 201 cm. Aktualnie wynosi 180 –181 cm.
Napisz komentarz
Komentarze