Wieści z powiatu
Ta inicjatywa Zarządu Województwa Podlaskiego i radnych wojewódzkich, m.in. Pawła Wnukowskiego, nawiązuje do 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami. Jednym z głównych pomysłodawców upamiętnienia miejsc Bitwy Niemeńskiej jest ks. Tadeusz Białous. Inicjatywa ma na celu szerzenie wiedzy i kultywowanie pamięci o tym wielkim wydarzeniu wśród mieszkańców regionu i kraju.
Tablice pamiątkowe przekazane zostały przedstawicielom czternastu samorządów z województwa podlaskiego. Zostaną umieszczone w miejscach dostępnych ogółowi społeczności, tak aby informowały i przypominały o historii Bitwy Niemeńskiej.
Bitwa miała decydujące znaczenie w wojnie polsko-bolszewickiej, przypieczętowała definitywnie zwycięstwo Polski. Był to drugi (po Bitwie Warszawskiej) sukces militarny Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej. W bitwie uczestniczył m.in. Pułk 4 Ułanów Zaniemeńskich, który wyruszył do walki z Augustowa.
Podczas uroczystego przekazania tablic, starosta Jarosław Szlaszyński poinformował, iż na terenie powiatu augustowskiego otrzymana tablica upamiętni miejsce pod Siółkiem, gdzie 23 września 1920 roku poległ wraz z ośmioma kolegami, Janek Bieliński – 18-letni uczeń gimnazjum w Żytomierzu, kapral 101 Kawaleryjskiego Lotnego Pułku. Drużyna młodych chłopców została ostrzelana przez bolszewików z karabinu maszynowego. Wszyscy kawalerzyści zginęli. Na ich mogile, znajdującej się na cmentarzu w Rygałówce, w 2010 r. został ustawiony kamień z tablicą oddającą cześć pomordowanym pod Siółkiem, a także wszystkim poległym podczas walk w tym czasie.
Red.
Napisz komentarz
Komentarze