Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 02:48

Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry to coraz bardziej powszechny problem. Szacuje się, że zmaga się z nim ok. 20% noworodków i 3% dorosłych. Objawy, które powoduje, wpływają znacznie na komfort życia chorych i ich stan psychiczny. Można jednak przejąć kontrolę nad uciążliwymi symptomami, a dużo pomaga w tym odpowiednia pielęgnacja.
  • 20.11.2024 17:02
  • Autor: Verdelove
Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

 

Atopowe zapalenie skóry – czym jest? Jak wpływa na życie?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, związaną z defektem bariery naskórkowej. W warstwie lipidowej naskórka brakuje ważnych składników, przez co nie spełnia on prawidłowo swoich funkcji. Co za tym idzie, skóra łatwo traci nawilżenie i jest podatna na różne czynniki drażniące. 

Przyczyny atopowego zapalenia skóry są złożone. W grę wchodzą zarówno czynniki genetyczne, jak i immunologiczne. A także środowiskowe, jak np. zanieczyszczenia środowiska, alergeny wziewne i alergeny pokarmowe. 

Choroba negatywnie wpływa na życie chorych. Jednym z najbardziej uprzykrzających życie objawów jest świąd skóry, który może być bardzo dokuczliwy i wywoływać bezsenne noce. W ciągu dnia chorzy czują się rozkojarzeni i rozdrażnieni. Są mniej wydajni w szkole lub w pracy, i częściej nieobecni z powodu nasilania się choroby. Odczuwają też nieustanny stres, ponieważ przejmują się swoim wyglądem i tym, jak zostaną odebrani przez innych. Źródłem stresu mogą być także niekończące się wydatki związane z chorobą: wizyty u lekarza, leki oraz specjalne kosmetyki pochłaniają część budżetu chorego, co może być dla niego obciążeniem. Czytaj więcej: https://atopicin.pl/atopowe-zapalenie-skory/

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do chorób psychosomatycznych. Co to oznacza, stresowe sytuacje oraz negatywne reakcje na nie będą niestety wzmagały fizyczne objawy. Poza tym u chorych na AZS częstsze są zaburzenia psychiczne, jak zaburzenia lękowe czy depresja. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z AZS miały dostęp do profesjonalnej pomocy również w sferze emocjonalnej.

Atopowe zapalenie skóry: objawy. Co się stanie, jeśli nic z nimi nie zrobimy?

Do objawów atopowego zapalenia skóry należy przede wszystkim wspomniany już świąd skóry, który jest intensywny i zmusza chorego do drapania. Z kolei drapanie pogarsza stan skóry, pozostawiając na niej przeczosy, nadżerki, pęcherze i strupy. Podnosi też ryzyko rozwoju infekcji. 

Oprócz tego, że skóra chorego na AZS swędzi, jest również bardzo sucha. Może łuszczyć się i pękać, i staje się nadwrażliwa. Wskutek stanu zapalnego jest zaczerwieniona i czasem opuchnięta. Pojawiają się na niej różnego rodzaju wysypki, np. w postaci plam czy grudek.

Zmiany zajmują dość typową dla wieku chorego lokalizację. U niemowląt i małych dzieci pojawiają się najczęściej na twarzy, szczególnie na policzkach i czole. U dzieci od 2. do 12. roku życia zajmowane są zwykle zgięcia stawowe oraz okolice ust i powiek. Natomiast u młodzieży i dorosłych zmiany są rozsiane po całym ciele, obejmując najczęściej twarz i szyję, grzbietowe powierzchnie rąk i stóp, klatkę piersiową, doły łokciowe i podkolanowe.

Te przykre objawy same nie znikną. Jeśli nie podejmiemy leczenia, będziemy odczuwać tylko coraz gorsze samopoczucie z powodu dyskomfortu i wyglądu skóry. Do tego choroba może doprowadzić do różnych powikłań, np. zakażenia gronkowcem złocistym czy wirusem opryszczki. Zwiększa także ryzyko rozwoju innych chorób, np. alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej.

Atopowe zapalenie skóry: jak leczyć? Jaką rolę odgrywa pielęgnacja?

Nie ulega wątpliwości, że atopowe zapalenie skóry wymaga leczenia. W łagodnych przypadkach nie ma potrzeby sięgania po agresywne metody: wystarczy sumienna pielęgnacja, pozwalająca na odbudowanie bariery ochronnej skóry. Dzięki temu zmiany skórne zostają zagojone. Co ważne, konsekwentna pielęgnacja chroni przed powstawaniem nowych zmian. Należy więc ją kontynuować nawet po ustąpieniu objawów.

Oprócz pielęgnacji ważne jest też unikanie czynników wyzwalających objawy, do których należą różne alergeny wziewne, pokarmowe czy kontaktowe. Każdy pacjent może być uczulony na coś innego, dlatego przeprowadzane są odpowiednie badania diagnostyczne, pozwalające na wykrycie konkretnych alergenów.

Przy bardziej nasilonych objawach lekarz przepisuje odpowiednie środki farmakologiczne. Często stosowane są np. glikokortykosteroidy miejscowe, które wykazują działanie przeciwzapalne i zmniejszające świąd. W ciężkich przypadkach atopowego zapalenia skóry włączane jest leczenie ogólne, czasami odbywające się w warunkach szpitalnych.

Jak zadbać o skórę z atopowym zapaleniem?

Podstawą pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem jest stosowanie emolientów, czyli intensywnie nawilżających kosmetyków, które czasowo odtwarzają barierę hydrolipidową skóry. Emolienty przynoszą ulgę choremu, ponieważ łagodzą swędzenie skóry i zwiększają jej odporność na czynniki zewnętrzne. Gdy są stosowane regularnie, ograniczają stany zapalne i pomagają skórze się wygoić.

Jak często trzeba stosować emolienty? Przynajmniej dwa razy dziennie, w tym obowiązkowo po wzięciu prysznica czy kąpieli. W aktywnej fazie choroby zaleca się sięgać po emolienty częściej niż w okresach bezobjawowych. 
Co powinny zawierać kosmetyki na atopowe zapalenie skóry?

Bardzo istotną kwestię stanowią składy kosmetyków na atopowe zapalenie skóry. Muszą one być wyjątkowo delikatne i hipoalergiczne. Z tego względu najlepiej wybierać dermokosmetyki przeznaczone dla skóry atopowej, które zostały stworzone specjalnie do potrzeb takiej skóry i nie zawierają barwników, substancji zapachowych ani innych potencjalnych alergenów oraz składników drażniących.

Poza tym warto zwracać uwagę na rodzaje składników aktywnych w kosmetyku. Pożądane są składniki o działaniu nawilżającym, odbudowującym barierę hydrolipidową oraz przeciwzapalnym. A także składniki, które wesprą mikrobiom skóry i będą zapobiegały rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów na skórze. 

Szczególnie polecane są takie komponenty aktywne, jak:

  • olej z pestek winogron – posiada właściwości nawilżające i natłuszczające. Naprawia płaszcz hydrolipidowy, który zabezpiecza skórę przed utratą nawilżenia oraz czynnikami zewnętrznymi,
  • alantoina – wykazuje działanie przeciwzapalne, kojące i nawilżające. Niweluje świąd oraz podrażnienia skóry. Pomaga jej szybciej się zregenerować,
  • mocznik – głęboko nawilża skórę, łagodzi jej swędzenie i stany zapalne, hamuje rozwój drobnoustrojów. Zapobiega łuszczeniu i pękaniu naskórka,
  • pantenol – przyśpiesza procesy naprawcze skóry, koi podrażnienia oraz zmniejsza stany zapalne i zaczerwienienia. Ma zdolność do wiązania wody, dzięki czemu poprawia nawilżenie skóry,
  • masło shea – odbudowuje ochronną barierę naskórka, przywracając skórze prawidłowy poziom wilgoci. Likwiduje jej łuszczenie, świąd i podrażnienia,
  • olej ze słodkich migdałów – intensywnie regeneruje skórę, dobrze ją nawilża i koi podrażnienia,
  • witamina E – chroni skórę przed wolnymi rodnikami, przyśpiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia. Do tego skutecznie nawilża i działa przeciwzapalnie,
  • kwas mlekowy – pomaga utrzymać właściwe pH skóry, wspomaga procesy jej odnowy oraz nawilża.

Atopicin – nawilżające dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Stosowanie odpowiednich kosmetyków to podstawa walki z AZS, zarówno jeśli chodzi o łagodzenie objawów, jak i podtrzymanie pozytywnych efektów. Dlatego wybierz produkty, które zapewnią Ci skuteczne wsparcie, takie jak Atopicin.

Atopicin jest to marka dermokosmetyków przeznaczonych do skóry z atopowym zapaleniem. Produkty te kompleksowo odpowiadają na potrzeby wymagającej skóry, pomagając uporać się z jej przesuszeniem, łuszczeniem i zaczerwienieniem. Wzmacniają naturalną barierę naskórkową i chronią ją przed uszkodzeniami. Wyraźnie poprawiają komfort i kondycję skóry.

Marka oferuje takie produkty, jak:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała, 
  • olejek myjący do twarzy,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • mazidło do suchej skóry,
  • krem do twarzy na dzień,
  • krem do twarzy na noc,
  • krem pod oczy i na powieki.

Każdy z nich to kosmetyk intensywnie nawilżający i kojący, pomagający wrócić skórze do równowagi. 

Co ważne, produkty Atopicin nie zawierają substancji, które mogłyby uczulać i podrażniać wrażliwą skórę. Zostały skomponowane na bazie składników aktywnych naturalnego pochodzenia, dzięki czemu są delikatne i skuteczne. Olej z pestek winogron, olej konopny, masło shea, alantoina, mocznik – to tylko kilka przykładów cennych składników, jakie można w nich znaleźć. Atopicin to linia dermokosmetyków od Verdelove.

Co wyróżnia dermokosmetyki Atopicin?

  • Składy opracowane we współpracy z dermatologami.
  • Łagodne działanie, odpowiednie do skóry wrażliwej, skłonnej do alergii, atopii i podrażnień.
  • Starannie wyselekcjonowane, naturalne składniki aktywne, których atopowa skóra potrzebuje.
  • Wielowymiarowość działania – produkty Atopicin nawilżają, koją, regenerują, chronią i regulują skórę.
  • Duży wybór produktów – do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

Podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która może towarzyszyć nam latami. Warto więc nauczyć się z nią żyć. Dokuczliwe objawy można kontrolować, unikając czynników wyzwalających oraz stosując odpowiednią pielęgnację. Oczywiście, wymaga to poświęcenia pewnego nakładu środków i czasu, ale to z pewnością się nam opłaci. Większy komfort i lepszy wygląd skóry przełoży się na lepsze samopoczucie, a dbałość o sferę psychiczną w atopowym zapaleniu skóry jest szczególnie ważna.

Materiał partnera