Szukanie na oślep
Jeżeli poszukujesz pracy nie ustaliwszy uprzednio, jaka powinna być, raczej nie znajdziesz wymarzonego stanowiska. Być może dostaniesz propozycję pracy, jednak niekoniecznie zgodną z Twoimi oczekiwaniami. Wysyłanie CV w wszędzie tam, gdzie szukają pracowników, to nie najlepszy pomysł. Zastanów się, co powinno charakteryzować pracę, jaką chciałbyś podjąć. Uwzględnij swoje potrzeby oraz kompetencje. Zapisz cechy idealnej pracy na kartce i w oparciu o nie dokonuj selekcji ogłoszeń. Znacznie łatwiej będzie Ci panować nad procesem poszukiwań.
Mała aktywność
Jeżeli Twoje poszukiwania pracy ograniczają się do wysyłania CV w odpowiedzi na ogłoszenia z Pracuj.pl, to zdecydowanie zbyt mało, by znaleźć zatrudnienie. Spróbuj np. poszukać firm, w których chciałbyś pracować i wykaż się inicjatywą, zgłaszając swoją kandydaturę na wybrane stanowisko. Tak aktywna postawa może spodobać się pracodawcy i zaproponuje Ci spotkanie.
Niedopracowane CV
CV jest Twoją wizytówką, dlatego nie możesz dopuścić, by było przygotowane niestarannie. Zadbaj o jego jakość merytoryczną i estetykę. Poproś znajomą osobę, która dobrze sobie radzi z wyrażaniem myśli w formie pisemnej, by sprawdziła Twój życiorys pod kątem błędów. Pamiętaj, że czas poświęcony na dopracowanie CV przybliża Cię do znalezienia wymarzonej pracy.
Wybieranie stanowisk nieadekwatnych do kompetencji
Brak sukcesu w poszukiwaniu pracy może wynikać z tego, że aplikujesz na niewłaściwe stanowiska. Być może wybierasz oferty, które nie są adekwatne do posiadanych przez Ciebie kompetencji. Powinieneś realnie ocenić umiejętności jakimi dysponujesz i do nich dopasować ogłoszenie, na które wyślesz odpowiedź. Staraj się być obiektywny. Zaniżanie kompetencji jest równie złe jak ich przecenianie.