Od lipca tego roku Dom Turka jest własnością Instytutu Pileckiego, który planuje jego gruntowną renowację, poprzedzoną inwentaryzacją i badaniami archeologicznymi w poszukiwaniu wszelkich śladów po więźniach i ofiarach. W przyszłości zostanie w nim otwarta wystawa stała Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego. Będzie ona opowiadała o wydarzeniach z lipca 1945 roku i szerzej o historii Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku na tle dziejów Polski i Europy. Należy przypomnieć, że Dom Turka to dawna siedziba i więzienie NKWD w czasie pierwszej okupacji sowieckiej (1940-1941) i na przełomie 1944 i 1945 roku. Od 1945 do 1956 roku mieścił się tu Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W Domu Turka przetrzymywano także żołnierzy podziemia antykomunistycznego zatrzymanych w ramach Obławy Augustowskiej w lipcu 1945 roku. Muzeum Obławy Augustowskiej już rozpoczyna swoją działalność. W tym celu zorganizowało cykl wydarzeń pod nazwą Oblicza Obławy. W środę, 13 października została otwarta wystawa zdjęć w Domu Turka. Wystawę zawierającą fotografie ofiar Obławy Augustowskiej, mężczyzn, kobiet i dzieci, będzie można oglądać do 24 października. Kolejnym wydarzeniem „Oblicz Obławy” będzie pokaz filmu dokumentalnego Instytutu Pileckiego pod tytułem „Nazajutrz”, opowiadającego o zakończeniu II wojny światowej. Pokaz filmu będzie punktem wyjścia do dyskusji o miejscu i znaczeniu szczególnego doświadczenia historycznego Augustowa i Suwalszczyzny z punktu widzenia procesów kształtujących obraz powojennej Polski i Europy.
Muzeum zaprasza do kontaktu wszystkich, którzy chcą przekazać pamiątki czy podzielić się swoimi historiami związanymi z Obławą Augustowską czy II wojną światową.
Od 18 października działać będzie też tymczasowa siedziba Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego. Siedziba znajdować się będzie przy ul. 3 Maja 49. Aby spotkać się z pracownikami muzeum należy na razie umawiać się telefonicznie. Muzeum zaprasza też do wypełnienia specjalnego kwestionariusza, na podstawie którego pracownicy muzeum skontaktują się z każdym, kto chciałby podzielić się swoją historią. Kontakt e-mail: [email protected]
Oprac. Beata Perzanowska
Program cyklu OBLICZA OBŁAWY
WYSTAWA
Wernisaż: 13 października 2021 r., godz. 18
Wystawa otwarta: 14-24 października 2021 r., godz. 16-20
„Dom Turka”, Augustów, ul. 3 Maja 16
Po pokazie plenerowym wystawa będzie prezentowana w tymczasowej siedzibie Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego, ul. 3 Maja 49.
Nazajutrz
reż. Grzegorz Czerniak, Wojciech Saramonowicz
POKAZ FILMU I DYSKUSJA
15 października 2021 r, godz. 18
Kino „Iskra”, Augustów, ul. 3 Maja 38
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina od 8 października.
Po pokazie dyskusja z udziałem zaproszonych gości.
Napisz komentarz
Komentarze