Krzysztof Przekop by Koty2
Weekend zapowiada się bardzo słoneczny, choć temperatura nie przekroczy raczej 15 stopni Celsjusza. Świetna pogoda na wycieczki i spacery.
W czwartek werdykt
W czwartek Sąd Okręgowy w Suwałkach wyda wyrok w sprawie, jaką wytoczyli radni miejscy redaktorowi naczelnemu „Przeglądu Powiatowego” i portalu dziennikpowiatowy.pl. Poszło o artykuł zatytułowany „Radni hamują rozwój Augustowa”. Na okładce znalazły się wizerunki radnych, którzy byli przeciwni obniżeniu stawki podatku za podział działek z 30% do 1%. Alicja Dobrowolska, Jolanta Oneta Roszkowska, Katarzyna Raczkowska, Sylwia Bielawska, Dariusz Ostapowicz i Tomasz Dobkowski domagają się od Krzysztofa Przekopa przeprosin i różnych opłat na sumę niemalże 40 tysięcy złotych. Wyrok sądu nie może zmienić oceny co do hamowania, czy braku takiego hamowania. Strony i tak pozostaną przy swoim zdaniu. W tym przypadku sąd nikogo nie pogodzi. Zapraszam na nasz portal w czwartek po południu, gdzie opublikujemy wyrok, jaki by on nie był.
Rozwój miasta
Jeśli rozwój mierzylibyśmy liczbą wysoko uposażonych urzędników w mieście, to w ostatnim tygodniu zaliczyliśmy stuprocentowy przyrost. Suwalski polityk, kandydat na prezydenta Suwałk, od kilku lat zatrudniony jako skarbnik miejski objął funkcję zastępcy burmistrza Karolczuka. W sensie obiektywnym taka zmiana dla Sławomira Sieczkowskiego oznacza degradację. Skarbnika wybiera i odwołuje rada. Jest to stanowisko kompetencyjne a nie polityczne, z dużym marginesem niezależności. Zastępca burmistrza, stanowisko tytularnie niosące więcej splendoru i politycznego blichtru, w rzeczywistości jest odpowiednikiem pomocnika burmistrza. Nakłada się na to konieczność zrezygnowania z funkcji radnego, a Sieczkowski jest radnym miejskim w Suwałkach. Burmistrz może zwolnić swojego zastępcę z dnia na dzień. W wielu miastach zastępca burmistrza nie jest powoływany, gdyż dobrze zorganizowany urząd gminy znakomicie radzi sobie bez takiej osoby. Kilkukrotnie wakat na tym stanowisku mieliśmy także w najnowszej historii Augustowa. Przyznać jednak trzeba, że zastępca burmistrza to niezła trampolina polityczna. W jego gabinecie z całą pewnością będzie więcej polityki niż mogłoby być w gabinecie skarbnika. Nie wiem tylko, czy ta zmiana w karierze Sławomira Sieczkowskiego nie zamknęła mu na zawsze drogi do objęcia fotela w gabinecie prezydenta Suwałk.
Do rozwiązania pozostaje jeszcze jedna zagadka. Chodzi o pospiech. Jak się wydaje w celu powołania drugiego zastępcy burmistrza zwołana została nadzwyczajna sesja rady. Skąd to tempo -na razie pozostaje tajemnicą. Ekipa rządząca Augustowem lubi tajemnice i działanie z zaskoczenia. Czyżby czekały nas dalsze zmiany? Sprawę będziemy badać, a tymczasem zapraszam do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego”, a w nim artykułu okładkowego zatytułowanego „Polityk z Suwałk burmistrzem”.
Muzeum Obławy Augustowskiej zaczyna działalność
Już 18 października, na razie w okrojonej formie, otwiera swoje podwoje Muzeum Obławy Augustowskiej. Od 12 października zapowiadane są liczne atrakcje, spotkania wykłady, koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego i pierwsza wystawa w Domu Turka zatytułowana „Twarze ofiar Obławy”. Przyszły tydzień zapowiada się niezwykle interesująco, a my mamy zaszczyt zaprosić na imprezy inauguracyjne. Szczegóły w tekście „Oblicza Obławy Augustowskiej”.
Burmistrz nie chce dworca
W Augustowie nie mamy ani dworca kolejowego, ani dworca autobusowego. To dość ciekawe rozwiązanie. Burmistrz Karolczuk utrzymuje, że dworzec autobusowy nie leży w gestii miasta, a przewoźnicy autobusowi mogą zatrzymywać się, gdzie im wygodnie. Dobrze, że perony kolejowe nie należą do miasta, bo musielibyśmy z pociągu wysiadać gdzieś w lesie. Burmistrz i jego akolici winni poczytać o czynnikach rozwoju miasta. Jednym z ważniejszych stymulatorów rozwoju miast jest dobre skomunikowanie z otoczeniem. Nowoczesne dworce, lotniska, porty, drogi szybkiego ruchu, autostrady to generatory rozwoju. Burmistrz ma niewielki wpływ na powstanie portu lotniczego czy portu morskiego w najbliższej okolicy. Ma umiarkowany wpływ na przebieg autostrad. Ma za to wpływ na dworzec kolejowy czy autobusowy. Ma także wpływ na brak miejsc w żłobku i na budowę wieży widokowej z przyległościami za 50 mln zł. To tak jakby gospodarz kupił sobie do salonu telewizor 75 cali, do tego konsolę do gier, ale oszczędził na pokoju dla dziecka, schodach zewnętrznych i drzwiach wejściowych do domu. Pozostanę w tej sprawie w sporze z burmistrzem Karolczukiem. „Augustów potrzebuje dworca” to tekst, do lektury którego bardzo zachęcam.
W tym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” piszemy także o milczącym Sieczkowskim, o niszczejącym Atolu. Nasi siatkarze mają spore ambicje i trzymamy za nich kciuki w nowym sezonie. Zmienił się napis „AUGUSTÓW” wybudowany nad Nettą przez British American Tobbaco. W niedzielę miał miejsce 10 Półmaraton Augustowski „Augustów is The Future” i 9 bieg charytatywny. Wśród augustowskich biegaczy najlepszym okazał się Zbigniew Lubaszewski z wynikiem 01:21:41, a wśród mieszkanek Augustowa najlepiej pobiegła Aleksandra Sak, osiągając wynik 01:31:40. Mamy w tym tygodniu „Barciowisko” organizowane przez Lasy Państwowe. Zapraszamy na inaugurację działalności Muzeum Obławy Augustowskiej pn. „Oblicza Obławy”.
O tych wydarzeniach przeczytacie w najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” oraz na portalu dziennikpowiatowy.pl.
Mamy dla Was jeszcze więcej tematów. Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.
Krzysztof Przekop
Redaktor naczelny
Napisz komentarz
Komentarze