Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 11:28
Reklama

Bolesna pobudka po podwyżce

Podziel się
Oceń

Nie ma winnych wysokiej podwyżki opłat za ogrzewanie miejskie w Augustowie. Na sesji usłyszeliśmy, że nie mamy wpływu na tę sytuację. Opozycja twierdzi jednak, że rządzący są winni zaniedbań, których konsekwencje odczują mieszkańcy. Czynniki powodujące podwyżkę są znane od dawna. Pokazujemy, że o rosnących cenach węgla, uprawnień do emisji CO2 i konieczności modernizacji naszej ciepłowni mówiono ponad trzy lata temu.
Bolesna pobudka po podwyżce
Na zdjęciu: Były burmistrz Augustowa Wojciech Walulik

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Informacje o rosnących od września, średnio o 21,5 procenta, kosztach ciepła w Augustowie budzą ogromne emocje. Prezes spółki MPEC „GIGA” tłumaczy zaistniałą sytuacją rosnącymi kosztami zakupu miału węglowego oraz przede wszystkim bardzo wysokimi i wzrastającymi kosztami uprawnień do emisji CO2. Prezes poinformował także, że do końca przyszłego roku ma być gotowa instalacja na biomasę, która zredukuje emisję dwutlenku węgla o połowę. Już dzisiaj za tonę emisji trzeba zapłacić 60 euro, a ta cena może poszybować nawet do 100 euro. Przysłuchując się ostatniej sesji rady miejskiej można było odnieść wrażenie, że nikt nie czuje się odpowiedzialny za podwyżkę, a winna ma być głównie Unia Europejska. Ale pojawiły się inne opinie. Liderzy ugrupowań opozycyjnych Leszek Cieślik i Marcin Kleczkowski uważają, że doszło do zaniedbań. Winą za nie obarczają ekipę rządzącą miastem. Cieślik i Kleczkowski nie mają wątpliwości, że prace związane z modernizacją ciepłowni i zmianą źródła zasilania zostały opóźnione, co przyniesie fatalne skutki mieszkańcom. Dodają, że o rosnącym koszcie paliwa i uprawnień do emisji dwutlenku węgla wiedzieliśmy od dawna, dlatego nie ma mowy o żadnym zaskoczeniu. Postanowiliśmy dokonać analizy negatywnej sytuacji przypominając komentarze, jakie padały od 2018 roku. Wynika z nich, że wielkie trudności były oczekiwane.

Sierpień 2018: Nasze Miasto atakuje

Sierpień 2018 roku był okresem narastających napięć w polityce miejskiej. Wielkimi krokami zbliżała się kampania wyborcza do samorządu, zaś w spółce MPEC wieloletniego zarządcę Andrzeja Palkę zastąpił Wojciech Krzywiński. Powierzenie funkcji Krzywińskiemu napotkało na ogromną krytykę ze strony przedstawicieli ugrupowania Nasze Miasto. Jeden z radnych tej formacji, mającej większość w ówczesnej radzie, poruszył na sesji temat związany z zyskiem wypracowanym przez spółkę. Zapytał burmistrza Wojciecha Walulika o kwestię dywidendy i wpływów do budżetu miasta. Z aktualnej perspektywy wymiana zdań jest niezwykle ciekawa.

-Chciałem zapytać o spółkę MPEC, co z zyskiem wypracowanym za 2017 rok? Co roku spora kwota zysku wypracowanego przez MPEC przeznaczana była na dywidendę, która zasilała budżet miasta. Podobno dywidenda w tym roku mogłaby wynieść nawet 700 tys. zł. Jednak te pieniądze do budżetu nie trafiły –mówił na sesji 28 sierpnia 2018 roku radny Naszego Miasta.

Gdy Wojciech Walulik odpowiedział, że dywidendy już nie ma, będący z nim w sporze radni ugrupowania Nasze Miasto zaczęli się śmiać. Ówczesny burmistrz prosił swoich oponentów o zachowanie spokoju, ponieważ sytuacja spółki jest poważna. Walulik dodał, że osoby mające zamiar się śmiać powinny pójść do baru, zamiast uczestniczyć w dyskusji o fundamentalnych dla miasta sprawach. Burmistrz Walulik przekazał, że dywidendy nie ma, gdyż została oddana na zakup węgla, który podrożał. Ówczesny przewodniczący rady miejskiej Filip Chodkiewicz twierdził, że zainteresowanie i poruszenie na sali obrad wywołała koincydencja zdarzeń: „Jest nowy prezes, nie ma dywidendy”. Walulik był zbulwersowany takimi uproszczeniami. Prosił, aby ważyć słowa. Stwierdził, że chętnie weźmie udział w spotkaniu na temat sytuacji spółki i będzie można uzyskać tam kompleksowe informacje dotyczące trudu funkcjonowania MPEC.

Tuż po wspomnianej sesji z 28 sierpnia 2018 r., swoimi refleksjami podzielił się z nami radny Naszego Miasta, który pytał burmistrza Wojciecha Walulika o sprawę związaną z dywidendą. Przekazał nam opinię, że przejadanie zysku w okresie kampanii wyborczej budzi podejrzenia. Dodał, że tworzona jest sytuacja, w której środki mogą zostać wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem. Konstatował, że zbieg okoliczności związany z powołaniem Krzywińskiego na prezesa, rezygnacją burmistrza z dywidendy dla miasta oraz startu kampanii wyborczej jest zastanawiający. Już wtedy, przy padających insynuacjach kondycja MPEC nie była najlepsza.

Sierpień 2018: Krzywiński prezesem

Pierwszy raz o bardzo wysokich kosztach uprawnień do emisji CO2, z perspektywą dalszych wzrostów, usłyszeliśmy po objęciu funkcji prezesa MPEC przez Wojciecha Krzywińskiego. O tym, że jest to największe wyzwanie stojące przed spółką i jej nowym prezesem powiedział nam ówczesny przewodniczący rady nadzorczej przedsiębiorstwa. Andrzej Chmielecki mówił o konieczności wdrożenia zmian w naszej ciepłowni, bo w innej sytuacji może nie udźwignąć ona stale rosnących kosztów emisji CO2. Chmielecki przyznał, że w 2018 roku spółka zapłaci 1 mln zł za odprowadzenie zanieczyszczeń do atmosfery, w kolejnych latach znacznie więcej. Ocenił, że należy wprowadzić działania proekologiczne chcąc chronić portfele mieszkańców i finanse spółki. Chmielecki poinformował nas, że Wojciech Krzywiński opracował koncepcję związaną z ochroną środowiska i ograniczeniem szkodliwej emisji, którą burmistrz Walulik chce wdrożyć jak najszybciej, bo zostało niewiele czasu. Jego konkluzje okazały się prorocze.

-Jednym z zadań pana Wojciecha Krzywińskiego było przygotowanie planów działania przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Niestety MPEC opierając źródło energii wyłącznie na węglu ma niewielkie możliwości aplikowania do tych programów. Właśnie po to należy poprawić działalność spółki. Chcąc ubiegać się o środki unijne spółka musi posiadać źródła ekologiczne i efektywne. Pan Krzywiński przedstawił pomysły budowy małej elektrowni i sprzedaży prądu, a także budowy pieca zasilanego gazem lub biomasą. Czas zweryfikuje te zamierzenia –mówił w sierpniu 2018 roku ówczesny przewodniczący rady nadzorczej MPEC.

Sierpień 2018: Prezes o sytuacji spółki

W sierpniu 2018 roku komentarza udzielił nam również Wojciech Krzywiński. Prezes spółki mówił stanowczo o konieczności zmodernizowania ciepłowni i rosnących cenach emisji CO2.

-Obecnie wszystkie PEC-e w Polsce, aby uzyskać dostęp do środków publicznych muszą przejść na źródła efektywne. Musimy wytwarzać co najmniej 50 procent energii cieplnej z biomasy, czyli z odnawialnych źródeł energii lub 75 procent kogeneracji, wytwarzając ciepło i prąd. Takie kroki podjęły np. sąsiednie Suwałki i Ełk. Elektrociepłownie oparte na węglu muszą wykupywać bardzo drogie pakiety emisji CO2. W tej chwili produkujemy ponad 30 tys. ton CO2. Jeszcze dwa lata temu cena emisji za tonę wynosiła 4 euro, obecnie waha się w granicach 17 euro, być może za dwa lata dojdzie do 30 euro. To byłaby niebezpieczna sytuacja, gdyż mówimy już o milionach złotych. Poza tym cena miału węglowego rośnie. Te wszystkie koszty musimy wkalkulować w cenę. Jedyną reakcją na to byłoby podnoszenie cen, aby zrekompensować ubytek w dochodach. W literaturze nazywa się to spiralą śmierci, gdyż Unia będzie podnosiła pakiety CO2 i nasi odbiorcy tego na dłuższą metę nie wytrzymają. Musimy w najbliższych miesiącach podjąć bardzo odważne decyzje, ponieważ inwestycje dotyczące OZE czy kogeneracji mają wartość rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Dokładnie takie koszty ponoszą nasi sąsiedzi. Musimy to zrobić w najbliższym czasie, aby uzyskać status źródła efektywnego –powiedział Krzywiński w sierpniu 2018 roku.

Listopad 2018: Odwołanie prezesa

Wojciech Krzywiński został odwołany z funkcji prezesa spółki MPEC „GIGA” 21 listopada 2018 roku, czyli niemal tuż po zaprzysiężeniu Mirosława Karolczuka na burmistrza. Dzień po odwołaniu były prezes udzielił komentarza naszemu tygodnikowi. Krzywiński nie tylko narzekał na sposób i atmosferę jego odwołania. Zwrócił również naszą uwagę, że przygotowywał profesjonalny plan związany z modernizacją spółki, którego realizację miał zamiar rozpocząć.

-26 listopada mieliśmy wyznaczone spotkanie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska w sprawie programu pilotażowego. Zostaliśmy wybrani, jako jedna z czterech ciepłowni w Polsce. Program dotyczył ciepła z odnawialnych źródeł energii, mieliśmy wybudować kocioł na biomasę o mocy ośmiu MW. To zostało przerwane ze szkodą dla spółki. Od czasu przyjścia do spółki starałem się opracować strategię, która została wysoko oceniona nie tylko w Augustowie, ale też przez Suwałki czy Ełk. Na podstawie tej strategii wdrożyliśmy plan budowy ciepłowni opartej na OZE, odbywały się bardzo zawansowane prace. Nikt mnie o to nie zapytał. Jestem cały czas w szoku po tej sytuacji. Właściciel może mieć swoje plany, ale powinien chcieć zapoznać się z merytoryką. Tu nie chodzi o mnie, bo ze mną lub bez i tak spółka problemów się nie pozbędzie. Jeżeli nic się nie zrobi, to cena wykupu uprawnień do emisji CO2 oraz cena węgla doprowadzą spółkę w najbliższym czasie do upadłości –mówił w listopadzie 2018 roku były prezes MPEC Wojciech Krzywiński, w rozmowie z „Przeglądem”.

-Cena miału węglowego wzrosła o 40 procent w ciągu dwóch lat, a cena wykupu do uprawnień CO2 o 400 procent. Obecnie waha się na poziomie 25 euro za tonę, a jeszcze rok temu kosztowała 5 euro. MPEC Augustów emituje około 36 tys. ton CO2 rocznie, łatwo więc policzyć o ile wzrosła cena uprawnień za emisję dwutlenku węgla w ciągu roku. Było to do przewidzenia od kilku lat, ponieważ Komisja Europejska prowadzi twardą politykę likwidacji paliw kopalnych w tym węgla, jako źródła podstawowego. W przyszłym roku będziemy musieli zapłacić dodatkowo ponad dwa miliony złotych za emisję CO2, już zapłaciliśmy ponad półtora miliona więcej za miał węglowy, co daje w sumie prawie cztery miliony, a zysk spółki za rok poprzedni wyniósł 950 tys. zł. Jest to równia pochyła i w tej chwili trzeba się skoncentrować nie na zmianach personalnych czy na odwetach, ale na jak najszybszym wprowadzeniu w życie planu restrukturyzacji i modernizacji kotłowni. Jedyną możliwością obniżenia ceny ciepła jest zainwestowanie kilkunastu milionów złotych, aby w przyszłości można było się ubiegać o pomoc publiczną –ocenił Wojciech Krzywiński, w listopadzie 2018.

Wrzesień 2021: Ogromna podwyżka

Przywołane wyżej historie i cytaty jasno pokazują, że już lata temu istniała świadomość, że sytuacja naszej ciepłowni jest bardzo trudna, a może być jeszcze gorzej. Osoby krytykowane przez obecnie rządzącą ekipę ostrzegały, że brak szybkich działań wokół MPEC doprowadzi do fatalnych skutków, które odczują mieszkańcy. Wojciech Walulik, Andrzej Chmielecki czy Wojciech Krzywiński mieli też plany modernizacyjne, które zamierzali wdrożyć w życie jak najszybciej. Jeżeli obecne władze i radni koalicji rządzącej uważają, że nie mamy wpływu na aktualną sytuacją związaną z wysokimi podwyżkami, to najzwyczajniej w świecie się mylą. Świadomość rosnących cen węgla i opłat emisji CO2 była z nami przynajmniej od 2018 roku.

*Artykuł ukazał się w 37/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

Kwas 26.09.2021 09:57
Z powyższego można odnieść wrażenie, że zmiany personalne okazały się ważniejsze od zmian merytorycznych. Odwet na nielubianych osobach okazał się udany, ale czy udało się zapobiec problemom o których mówiły nielubiane osoby?

Zasada 26.09.2021 13:59
Odwet na nielubianych , czy wręcz blokujących zapędy wiadomych osób w rzeczywistości okazał się połowicznie udany . Dzięki temu poznaliśmy metody i cele jakie przyświecały obecnie "panującym" . Teraz mamy pełen obraz sytuacji, w myśl zasady kto nie z nami jest przeciw nam . WW rozszyfrował ich jako pierwszy i posunęli się do tzw "obyczajówki" aby go zdeprecjonować . Tylko czy, pomimo wyroku "skazującego" im to się udało ? szczerze wątpię bo wszyscy , dzięki DP widzimy o co chodziło . Aby miasto było ich ...

Maciej 25.09.2021 15:00
Zobaczycie, że tak odwrócą kota ogonem, że nie tylko nie będą winni zaniedbań, ale wręcz będą kreować się na zbawców mieszkańców Augustowa. Jeśli tylko uda się pod koniec 2022 roku uruchomić kocioł na biomasę, zostanie ogłoszony ogromny sukces i nikt nie wspomni nawet słowem o jakichś podwyżkach opłat.

Pijarowiec 25.09.2021 17:34
A wsio możliwe. Akurat będzie to przed rokiem wyborczym. Można będzie tak zmanipulować i akurat na rok wyborczy obniżyć opłaty mieszkańcom. Genialna strategia, jeśli na nią by wpadli.

BAU 25.09.2021 20:47
No to co by Augustowianie wybrali : Kładkę za 50 baniek,minimum,czy kolejne podwyżki po 20 % co roku ? Potrzebna i kładka,podwyżki ciepła-niekoniecznie,uzasadnionie-tak.Nie takim jednak sposobem i kosztem mieszkańców.Ciekawe,nie ma możliwości rezygnacji z ciepła z GiGA?W bloku trzeba płacić,nawet gdy się nie ogrzewa.Jeśliby by było taniej ogrzewać mieszkania prądem i wyłączyć ogrzewanie,było by jeszcze więcej strat dla tej spółki.Odchodzą klienci,płacący rachunki,co wtedy?Jaka nowa strategia i tłumaczenie zostały by przedstawione?Jasne,odwracanie kota ogonem,to jest strategia...

jasnowidz 26.09.2021 09:27
a ja wam mówię że kładki nie będzie, ale podwyżki będą

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Non scholae, sed vitae discimusTreść komentarza: Radny Mirosławie Chudecki, jeśli czegoś nie rozumiesz i tego na jakich zasadach to się wszystko odbywa, jak sam powiadasz, może trzeba było bardziej przyłożyć się do nauki lub po prostu czas wziąć przykład z pisultraserwilisty, niejakiego Andrzeja Sebastiana D. Ten doktur od megalomanoegotykoprerogatyw wielokrotnie powtarzał, że on bez przerwy się uczy, w mieszkaniu, w samochodzie, kiedy jedzie, w samolocie kiedy leci, on się cały czas czegoś uczy, jak się nie uczy tego co ma powiedzieć, to się uczy tego co będzie chciał kiedyś powiedzieć, więc czyta jakąś książkę, jeżeli nie to siedzi i uczy się języka - nowe słówka - cały czas się czegoś uczy. Żeby było jeszcze weselej, to ten cudak powtarza sobie i innym swego pokroju klaunom, że cały czas trzeba być twardym. Jednak tę delikatną sferę utrzymania w stałej twardości panu odpuszczę, żebyś pan sobie wstydu nie narobił paradując na salonach w enigmatycznej sebastianowej twardości.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 08:07Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Kariera Nikodema DyzmyTreść komentarza: O co chodzi z działalnością w Orzyszu urzędnika augustowskiego magistratu i radnego starostwa powiatowego w Augustowie M. Kotarskiego?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 16:52Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: HR managementTreść komentarza: Panie Marianie, działalność obecnego burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka i jego dwóch zdublowanych zastępców jest niestety dla Augustowa i jego mieszkańców przede wszystkim fasadowa, nastawiona na iluzoryczny, pozorny i wizerunkowo godny pożałowania zaściankowo-festyniarski efekt. Efektywność i skuteczność ww. miejskich urzędników może być porównana do malowania przeterminowaną zieloną farbą już dość mocno zapuszczonego trawnika oraz przebierania nogami ze skutkiem bardziej cofania się niż poruszania się do przodu. Może Ci wywołujący lekki uśmiech i współczucie megalomani i dyletanci cały czas ćwiczą moon walk, ale nie jako klauni w cyrku tylko niekompetentni urzędnicy w karykaturalnym samorządzie.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 16:24Źródło komentarza: Marian Dyczewski krytykuje uchwałę rady miejskiej w Augustowie (video)Autor komentarza: Priorytety naszomiastowych burmiszczów🤡Treść komentarza: Nie ma co się bulwersować, ale na pewno warto permanentnie przypominać mieszkańcom Augustowa o wcześniej uskutecznianych i obecnie praktykowanych przez ekipę NM-PiS, burmiszcza Karolczuka i jego zdublowanych zastępców priorytetach zarządzania Augustowem. Nasuwa się pytanie - co to za samorzadowcy, a tym bardziej włodarze, którzy przedkładają tworzenie etatów w UM generujących drenowanie miejskiego budżetu setkami tysięcy złotych w skali tylko jednego roku, natomiast torpedują przyznanie 30 tys. zł dla WOPR w celu zwiększenia bezpieczeństwa na augustowskich jeziorach? Jednocześnie ratuszowe demiurgi tworzenia bubli prawnych wydają quasi-zarządzania stojące w jaskrawej kolozji z wykładnią aktów prawnych sfery samorządowej. Być może niebawem okaże się, iż za niejednorazowe złamanie prawa zostaną odpowiednio potraktowani przez prokuraturę.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:23Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: szuwarekTreść komentarza: Coś tam było z tym silniczkiem, wopr to stowarzyszenie i niech dział jak inne stowarzyszenia, niech się starają .....Data dodania komentarza: 28.11.2024, 14:51Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: KarierowiczTreść komentarza: Panie Kotarski.. jak jest w Orzyszu? nie ośmieszaj się Pan i mam nadzieję ze pana kariera tak szybko się skończy jak się zaczęła. Trochę trzeba się pouczyć i mieć w sobie trochę przyzwoitości, ale pan to już jest pisowiec i nigdy więcej na pana nikt normalny nie zagłosujeData dodania komentarza: 28.11.2024, 13:21Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Złodziejom STOPTreść komentarza: Wspomnę jeszcze o "kapaczach". Odkręcają tacy kran i kapią. Po nocy jest nakapane pół wanny. Podobnie podlewanie ogródków. Za ukradzioną wodę wszyscy zapłącą za złodziei.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:39Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: ZbulwersowanyTreść komentarza: ale to tylko za rok. za 5 lat czyli za jedną kadencję to będzie 1.250.000 zł wynagrodzeniaData dodania komentarza: 27.11.2024, 17:52Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: wwwTreść komentarza: Proszę zgłosić do urzędu , na pewno się tym zajmą w najbliżej 5 latceData dodania komentarza: 27.11.2024, 16:27Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: wwwTreść komentarza: Przenieś się na Lipowiec tam wszystko oświetlone.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:25Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Ela KamińskaTreść komentarza: Ja budynku nie przeniosę ale iluminacje można przenieś.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 15:40Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: PrzechodzieńTreść komentarza: To ja też coś powiem. Na ulicy Letniskowej jest 8 latarni ulicznych. Ponad miesiąc w trzech nie było komu wymienić spalonych żarówek, ale ktoś zgłosił i szyko wymienili. Wszystkie ulice wokół mają nowe lampy ledowe, a Letniskowa jako jedna w okolicy nie. Tu mieszkańcy płacą również podatki od nieruchomości. Pani Kamińska, co Pani na to?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 15:30Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Niech działaczka turystyczna przeniesie się na 100 metrówę. Jaki problem widzi?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:28Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: Taksówki muszą spać w nocy i może im iluminacja świecić prosto w oczy. Proste.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:24Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Zarządzenie burmistrza w sprawie upcyclingu wody z wannyTreść komentarza: Mega super, po prostu rewelacyjny komentarz! Mam nadzieję, że burmiszcz Karolczuk weźmie go sobie do wnikliwej deliberacji i wspólnie ze swoim służbowym impresario - "fejsbukowym marketingowcem"- popełnią kolejne cudaczne zarządzenie, w którym uwzględnią zniżki za wywóz odpadów komunalnych dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy przynajmniej raz w tygodniu wdrożą przypomniany powyżej sposób z lat dziewięćdziesiątych na optymalizację zużycia wody poprzez wielokrotne wykorzystanie wody z wanny po wykąpaniu się całej rodziny, tj. upcyclingu popłuczyn odzyskanych ze ścieków szarych zmagazynowanych w wannie w celu długofalowego spłukiwania sedesu. Początki wolnej Polski wzskrzeszyły w narodzie wyjątkowo creative skillsData dodania komentarza: 27.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Na tej plaży powinien powstać slip dla łodzi ora gastronomia z ogródkiem piwnym.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 00:18Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: logikaTreść komentarza: Ale to miasto podnosi ceny za śmieci czy spółki które zajmują się odpadami???Data dodania komentarza: 27.11.2024, 00:03Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Ćwierć miliona złotych wyprowadzonych na etat II z-cy bma KarolczukaTreść komentarza: ☝️💪👍👍👍😅Data dodania komentarza: 26.11.2024, 23:52Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: 💰💵💶🤑 = high consumption 👉 📊📈🗑🗑🗑Treść komentarza: Trafny komentarz związany z zasygnalizowaniem "problemu śmieciowego" w Augustowie, którym włodarze z koalicji NM-PiS niestety chcą obciążyć budzety domowe mieszkańców Augustowa, przede wszystkim rodziny wielodzietne, które co do zasady zużywają najwięcej wody, ale niekoniecznie produkują najwięcej śmieci. Może zaskoczę lub nawet oświecę burmistrza Karolczuka raźno kohabitującego z koalicją NM-PiS informując, iż korelacja pomiędzy ilością zużytej wody i śmieci powstałych w gospodarstwie domowym jest mniejsza, niż pomiędzy poziomem zamożności danego gospodarstwa domowego i ilością wytworzonych odpadów komunalnych.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 23:47Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Naszomiastowopisowski cyrk na kółkachTreść komentarza: Co za cyrk odprawia się w augustowskim samorządzie?! Ludzie, to są jakieś kosmiczne jaja! Jeden A. Zarzecki, czyli radny opozycyjny do koalicji rządzącej w augustowskim samorządzie, czyli konglomeratu NM-PiS dokumentnie "wyjaśnił" pisowsko lawirujących urzędników miejskich piastujacych najwyższe stanowiska w UM w Augustowie na czele z burmistrzem Karalczukiem, z-cą Chodkiewiczem, kierownikiem Kotlarskim, a w bonusie chyba oświecił prawniczkę miejską i pisowsko przewodniczącego RM Ostapowicza. Co najmniej trzy etaty urzędników miejskich powinny pójść do likwidacji na poczet jednego etatu radnego Zarzeckiego. Budżet miejski byłby bogatszy o co najmniej pół miliona złotych w skali jednego roku i burmistrz nie próbowałby majstrować swoimi ko(s)miczne eg(z)otycznymi zarządzaniami przy ustanowionych uchwałach rady miejskiej w Augustowie.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 22:37Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałę
Reklama