Bartosz Lipiński
Przewodnicząca rady miejskiej w Augustowie Alicja Dobrowolska słynie z nietuzinkowych i oryginalnych wypowiedzi. Jednym z często używanych przez nią sformułowań podczas obrad jest powiedzenie: „Nie ma bata”. Słynne słowa o bacie przeważnie kierowane są pod adresem radnych opozycji. Powiedzonko pani Dobrowolskiej powinno zostać zmienione, bo mityczny bat już się znalazł. Chodzi o zmiany do statutu miasta przegłosowane przez koalicję rządzącą.
Legendarny bat został odnaleziony
Kiedy na początku 2021 roku pierwszy raz dyskutowano o zmianach w statucie miasta, sama Alicja Dobrowolska sprzeciwiała się ograniczeniom czasowym wolnych wniosków, jedynego punktu pozwalającego na swobodną wypowiedź na sesjach. Zaledwie kilka miesięcy później przewodnicząca rady popiera już budzące wielkie kontrowersje ograniczenia. Przegłosowane poprawki mają też uniemożliwić radnym odczytywanie interpelacji na sesjach. Wprowadzane po połowie kadencji zmiany mają usprawnić pracę radnych. Taka jest oficjalna narracja, gdyż nieoficjalna jest całkowicie odmienna. Opozycja twierdzi np., że chodzi o zakneblowanie ust adwersarzom władz miasta. Na ostatniej sesji odczytanie interpelacji zajęło radnym zaledwie około dwudziestu minut, co w żaden sposób nie wpłynęło na długość sesji. Zdumiewające jest też to, że rządzący nie mają w sobie krzty samokrytycyzmu, nie dostrzegają swoich zasług w długich i zmieniających się w kabaret sesjach, chociaż ich zasługi są naprawdę nieocenione. Sprawa jest niezwykle poważna. Ograniczanie radnym możliwości wypowiedzi przez osoby z koalicji rządzącej, a wcześniej podejmowane próby zamknięcia ust społecznikowi Marianowi Dyczewskiemu i redaktorowi naczelnemu Krzysztofowi Przekopowi poprzez sprawy sądowe za krytykę, zmusza do stawiania odważnych pytań o stan demokracji w Augustowie. Polecam przejmujący, lecz bardzo edukacyjny artykuł okładkowy pt. „Demokracja naszego miasta”.
Zapraszamy radnych na nasze łamy
Radni opozycyjni jednoznacznie krytykują przegłosowane zmiany do statutu. Były burmistrz Augustowa Leszek Cieślik odwołuje się dzisiaj nawet do analogii historycznych i przywołuje legendarną rozgłośnię radiową, pozwalającą ominąć komunistyczną cenzurę. Deklarujemy, że nie zostawimy radnych w potrzebie. Z przyjemnością będziemy publikować ich interpelacje i zapytania na naszych łamach. Zapraszam do lektury artykułu „Wolna Europa w Augustowie”.
Burmistrz udzielił nam odpowiedzi
Jest coraz zimniej. Odkręcanie grzejników w mieszkaniach powoli staje się normą. Niestety w obecnych realiach mieszkańcy Augustowa muszą obawiać się, że zapłacą ca ciepło miejskie zdecydowanie więcej niż w poprzednim sezonie grzewczym. Oponenci burmistrza utrzymują, że drastycznych podwyżek opłat za ciepło można było uniknąć, gdyby rządzący miastem nie dopuścili się zaniedbań i w porę zmodernizowali ciepłownię. Mamy ogromną niespodziankę dla naszych Czytelników, jest nią rozmowa z panem burmistrzem Mirosławem Karolczukiem. Artykuł „Burmistrz o podwyżce opłat” pokazuje punkt widzenia włodarza miasta na obecną sytuację. Mirosław Karolczuk opowiedział także o planach jej naprawy. Jesteśmy niezwykle wdzięczni panu burmistrzowi za udzielone odpowiedzi. Jest to krok we właściwym kierunku.
Gazyfikacja szansą dla Augustowa
Dobrą informacją dla augustowian może być rozpoczęty właśnie proces gazyfikacji miasta. Ogrzewanie gazowe stanowi rodzaj alternatywy dla innych źródeł zasilania. Plany dotyczące sieci gazowej w Augustowie są bardzo ambitne. Jeśli udałoby się je zrealizować to być może w perspektywie kilku lat nasze miasto uzdrowiskowe pozbędzie się wstydliwego problemu ze smogiem zimą. Jest to myślenie życzeniowe, chociaż budowa gazociągu budzi sporą nadzieję.
Dwadzieścia lat wspaniałych atrakcji
Dokładnie dwadzieścia lat temu oddano do użytku augustowską pływalnię. Pamiętamy obraz kolejek, rozciągających się nawet na schodach obiektu przy ulicy Sucharskiego. Niedawno w mieście odbyła się uroczystość związana z dwudziestoleciem Centrum Sportu i Rekreacji. Pan dyrektor CSiR Paweł Głowacki nie zaprosił na to wydarzenie naszej redakcji. Być może przez fakt, że piastuje swą funkcję od niedawna nie wiedział o tym, że „Przegląd Powiatowy” przez dwadzieścia lat relacjonował wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z jego jednostką. Nie będziemy się napraszać. Przeprowadziliśmy wywiad z Andrzejem Zarzeckim, który stał na czele CSiR od momentu jego powstania, prawie do końca 2019 roku. Andrzej Zarzecki w sentymentalnej rozmowie opowiedział nam o realiach jednostki sprzed dwudziestu lat i wielu ciekawych anegdotach dotyczących m.in. funkcjonowania basenu, który domaga się remontu.
WSA rygorystyczny dla radnych
Między innymi za korzystanie z basenu, mandat radnego rady miejskiej w Augustowie może stracić wkrótce Rafał Harasim. Radny otrzymał ostatnio niekorzystny dla siebie wyrok WSA. Jego sytuacja jest bardzo specyficzna, bo nie otrzymywał z kasy miejskiej żadnych pieniędzy, a sam płacił miastu. Ciekawe jak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpatrzy sprawy związane z wygaszeniem mandatów Tomaszowi Dobkowskiemu oraz Mirosławowi Zawadzkiemu? Wyroki sądu w sprawie Harasima i Izabeli Piaseckiej sugerują, że także radni ugrupowania Nasze Miasto mogą mieć problemy z otrzymaniem korzystnej dla siebie decyzji.
Wilki podchodzą coraz bliżej
W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu doszło do kilku ataków wilków na zwierzęta gospodarskie. Rolnicy obawiają się o swoje stada. Boją się też, że wilki mogą zaatakować ludzi. Rozmawialiśmy z gospodarzami, którzy na skutek działalności tych dzikich zwierząt stracili cielaki i owce. Przeprowadziliśmy rozmowę z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku. Okazuje się, że populacja wilków na terenie województwa podlaskiego rośnie, a największy problem mają rolnicy z powiatu suwalskiego. Na Augustowszczyźnie statystyki nie są aż tak niepokojące. Polecam artykuł: „Wilki zagryzają zwierzęta gospodarskie”.
Augustowska firma z prestiżową nagrodą
Fabryka BAT w Augustowa została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem Tygodnika Wprost. Otrzymała tytuł Innowatora 2021 roku w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. Działania augustowskiej fabryki przyczyniają się do realnego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. O tym, za co dokładnie został nagrodzony największy augustowski pracodawca przeczytać można w artykule „Fabryka BAT w Augustowie nagrodzona prestiżowym Innowatorem Tygodnika Wprost”.
Obchody 82. Rocznicy Sowieckiej Agresji na Polskę
Za nami 17 września i rocznica tragicznych wydarzeń sprzed 82 lat. 17 września 1939 roku na Polskę napadli Sowieci. W Augustowie i Białobrzegach odbyły się obchody upamiętniające bohatersko poległych rodaków. Na augustowskim cmentarzu parafialnym złożono hołd poległym żołnierzom. Również w Białobrzegach upamiętniono zamordowanych przez Sowietów żołnierzy Wojska Polskiego. Z relacją z tych uroczystości można zapoznać się w artykule „Godne upamiętnienie historii sprzed 82 lat”.
Mamy dla Was jeszcze więcej tematów. Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.
Bartosz Lipiński
Redaktor naczelny wydania
Napisz komentarz
Komentarze