Bartosz Lipiński
W spotkaniu z mediami zorganizowanym w pobliżu stacji regazyfikacji gazu w augustowskiej strefie aktywności gospodarczej brali udział dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Grzegorz Mackiewicz, poseł Jarosław Zieliński, starosta augustowski Jarosław Szlaszyński i wicestarosta Dariusz Szkiłądź. Podczas konferencji poinformowano o kolejnym etapie gazyfikacji Augustowa, jakim jest budowa gazociągu. Jeszcze w bieżącym roku spółka ma wykonać trzykilometrowy gazociąg. Dzięki temu dostęp do gazu dystrybuowanego przez Polską Spółkę Gazownictwa uzyska pierwszy mieszkaniec miasta. To początek. Mackiewicz przekazał, że główna sieć gazownicza w Augustowie ma liczyć około dwudziestu kilometrów z możliwością jej rozbudowy, w zależności od zainteresowania na poszczególnych ulicach. Aktualnie prowadzone są także prace związanie z projektowaniem sieci. Dyrektor Grzegorz Mackiewicz dodał, że kolejne lata będą procesem rozwoju gazyfikacji. Podziękował staroście za dobrą współpracę spółki z samorządem powiatowym, co zdecydowanie ułatwia inwestycję.
Konferencja prasowa przebiegała w niekomfortowych warunkach atmosferycznych. Obecny na spotkaniu poseł Jarosław Zieliński żartował, że niskie temperatury są oznaką zbliżającego się sezonu grzewczego, więc możliwość podłączenia do gazu domu pierwszego mieszkańca jest znakomitą informacją. Parlamentarzysta podkreślał, że proces gazyfikacji postępuje dziś w całym kraju i jest to bardzo dobra wiadomość dla augustowian, ponieważ gaz jest obecnie paliwem tańszym, bardziej ekologicznym od niektórych innych źródeł energii. Poseł Zieliński zauważył, że z gazu korzystać będą mogli również przedsiębiorcy w augustowskiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przy okazji wyraził wielką nadzieję, że w naszej podstrefie pojawią się kolejni przedsiębiorcy, aby jeszcze intensywniej wykorzystać ten teren.
-Cieszymy się z gazyfikacji Augustowa. Ten proces przyspiesza teraz w całej Polsce i można go porównać do procesu elektryfikacji naszego kraju po wojnie. W wielu miejscach powstają obecnie stacje regazyfikacji LNG gazu skroplonego. Jest możliwość dostarczania gazu drogą transportu samochodowego i przesyłania go następnie siecią lokalną. Przed budową gazoportu w Świnoujściu nie było to możliwe –powiedział podczas konferencji poseł Jarosław Zieliński.
Zadowolenia z rozpoczęcia gazyfikacji nie krył starosta augustowski. Jarosław Szlaszyński zauważył, że dobra współpraca samorządu powiatowego ze spółką gazowniczą wpłynęła na fakt, że proces budowy stacji regazyfikacji w Augustowie przebiegł sprawnie i w stosunkowo krótkim czasie. Starosta chwalił wdrażaną inwestycję. Podkreślił, że kolejnym etapem będzie budowa sieci przez spółkę, aby augustowianie mogli korzystać z możliwości zakupienia gazu.
Na konferencję przybył także prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej. Marian Dyczewski od wielu lat podnosił kwestię zgazyfikowania Augustowa. W poprzednich latach zorganizował kilka spotkań m.in. na osiedlu Limanowskiego, na Borkach i w centrum miasta, na których wspierał inicjatywę podłączeń do sieci gazowniczej. W spotkaniach uczestniczyło wiele osób, dlatego zainteresowanie wymianą źródeł ciepła na ekologiczne może być niemałe.
-Jestem bardzo szczęśliwy, że proces gazyfikacji miasta Augustowa nareszcie się rozpoczął. Możliwość podłączenia do gazu przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wpłynie na rozwój gospodarczy miasta oraz pozwoli mieszkańcom oddychać zimą czystym powietrzem. Jestem przekonany, że gdyby podłączenia były możliwe w całym Augustowie, to wielu mieszkańców z chęcią by z tego korzystało. Zwłaszcza, że istnieje możliwość otrzymania dofinansowania z państwa i właściciele posiadłości nie musieliby ponosić wygórowanych kosztów. Odczuwam dużą satysfakcję, bo przez wiele miesięcy rozmawiałem o tej sprawie z panem starostą. Swoją aktywnością dołożyłem cegiełkę do sukcesu –skomentował prezes TMZA Marian Dyczewski.
Napisz komentarz
Komentarze