Dożynki Gminne rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w żarnowskim kościele. Potem zebrani w dożynkowym korowodzie przeszli na plac przy żarnowskim centrum kultury. Uczestników imprezy powitał Zdzisław Buksiński, wójt gminy Augustów.
-Pan błogosławił, ziemia plon wydała. Doroczne święto plonów jest czasem radości ze wspaniałych owoców pracy rąk ludzkich oraz doskonałą okazją do złożenia serdecznych gratulacji i słów uznania. Dożynki są jednym z najpiękniejszych staropolskich obrzędów w tradycji polskiej wsi. To święto wieńczące okres ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. To czas refleksji, podsumowań i ocen minionego sezonu. To także czas, w którym zbierając ostanie plony równocześnie siejemy ziarno rozpoczynając nowe życie. Dziękuję wszystkim rolnikom za trud i serce włożone w tegoroczne zbiory. Składam wyrazy uznania i szacunku za dbałość o polską ziemię, kulturę, poszanowanie pracy i drugiego człowieka -mówił do zebranych Zdzisław Buksiński, wójt gminy Augustów.
Starostowie dożynek Lidia i Marek Wiszniewscy z Janówki przekazali wójtowi chleb wypieczony z tegorocznych plonów, którym potem dzielili się z zebrani mieszkańcami gminy. W ramach imprezy, zresztą jak zazwyczaj, przygotowano moc różnego rodzaju atrakcji. Uroczystość uatrakcyjniły występy artystyczne. Wystąpił Zespół Ludowy „Bystry” z Augustowa, zespół „Przeroślaki” z Przerośli i zespół „Bajkał”. W ramach dożynkowej imprezy odbył się konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe, równianki i wiązanki żniwne. Te przepiękne prace oceniało jury w składzie Małgorzata Kalisz, instruktor ds. organizacji imprez Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Augustów w Żarnowie, Elżbieta Sierzputowska, dyrektor CKiB w Żarnowie i Irena Kareło, bibliotekarz Filia CKiB w Janówce. Zwycięzców konkursu publikujemy poniżej. Nie zabrakło też tradycyjnego, rozgrywanego już od jedenastu lat Turnieju Sołectw o Puchar Wójta Gminy Augustów. W turniejowe szranki stanęły Topiłówka, Żarnowo i Jabłońskie. Drużyny zmagały się w pięciu konkurencjach, które do łatwych nie należały. I tak, mieli za zadanie jeździć na nartach, rzucać do celu, wykonać spacer farmera i toczyć bele. Wykonanie konkurencji oceniało jury w składzie Karol Milanowski, Marian Rółkowski i Marcin Klukowski. I miejsce zajęło sołectwo Jabłońskie, II miejsce Topiłówka, a trzecie Żarnowo.
Na uczestników dożynkowej imprezy czekały różnego rodzaju stoiska. Można było zapoznać się ofertą wegańskich kosmetyków i posmakować regionalnych potraw. Na stoisku przygotowanym przez Urząd Gminy Augustów można było dowiedzieć się więcej o szczepieniach przeciw COVID -19. Augustowski KRUS przypominał o bezpieczeństwie w rolnictwie, a na stoisku Lokalnej Grupy Rybackiej można było spróbować wędzonej sielawy. Wystawione były prace twórców ludowych i smakołyki przygotowane przez Stowarzyszenie Rutki i Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie. Chętni mieli też okazję spróbować mlecznych wyrobów Mlekopolu. Najmłodsi zaś bawili się na ogromnych dmuchańcach. Na zakończenie imprezy do tańca grał Marcin DJ.
Organizatorami dożynek było Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Augustów w Żarnowie, Urząd Gminy Augustów oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom Markowi Siedleckiemu z firmy POLMAR w Janówce, Grzegorzowi Malinowskiemu z Żarnowa Drugiego oraz firmie Mlekpol z Grajewa.
Laureaci w konkursie na wieńce dożynkowe:
W kategorii wieńców dożynkowych :
I miejsce - Sołectwo Żarnowo Drugie
I miejsce - Sołectwo Żarnowo Pierwsze
II miejsce - Bogusława Prawdzik z Żarnowa Pierwsze
II miejsce - Sołectwo Żarnowo Trzecie
W kategorii równianki i wiązanki żniwne:
I miejsce – Stanisław Kowalewski Żarnowo Trzecie
I miejsce – Sołectwo Turówka
I miejsce- Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie
II miejsce – Teodozja Gudanowska z Żarnowa Trzeciego
Napisz komentarz
Komentarze