Najpopularniejszą ulgą jest ulga na dziecko. Przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18 lat, na każde niepełnosprawne dziecko otrzymujące zasiłek, dodatek pielęgnacyjny czy rentę socjalną. Z ulgi skorzystać też mogą rodzice dzieci do 25 roku życia pod warunkiem, że ciągle się uczą i jeśli ich dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku czyli 3089 zł, ale do tej kwoty nie wlicza się renty rodzinnej.
-Istotna jest też kwestia wykonywania władzy rodzicielskiej. Pamiętajmy, że jeśli rodzice są rozwiedzeni to nie mogą oboje korzystać z ulgi na to samo dziecko. Z ulgi może skorzystać ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem -wyjaśnia Tomasz Butkiewicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Augustowie. -Samo posiadanie władzy rodzicielskiej, bez jej faktycznego wykonywania, podobnie jak utrzymanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów nie upoważnia do korzystania z ulgi.
Warto przypomnieć, że z ulgi mogą korzystać także opiekunowie lub rodzice zastępczy. Przy korzystaniu z ulgi na dziecko należy też pamiętać o limitach dochodu.
-Jeśli ma się więcej niż jedno dziecko to wówczas limit nie dotyczy -dodaje Tomasz Butkiewicz. -Przy jednym dziecku można bowiem zarabiać nie więcej niż 112 tysięcy złotych rocznie.
Na pierwsze dziecko ulga wynosi 1112,04 zł. Warto wiedzieć, że jeśli podatek nie umożliwia odliczenia całej ulgi to wówczas można otrzymać kwotę ulgi, którą nie możesz wykorzystać. Trzeba jednak pamiętać, że kwota ta jest ograniczona i nie może przekroczyć zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, podlegające odliczeniu.
Napisz komentarz
Komentarze