- Rejon Puszczy Augustowskiej jest szczególnie ważny dla tak zwanej pszczoły augustowskiej, która jest przystosowana do życia w ekosystemie leśnym – dodaje Adam Sieńko.
Tradycje bartne związane z dzikimi pszczołami zaniknęły w Polsce w XVIII wieku. Przypomnijmy, że leśnicy z Nadleśnictwa Augustów chcąc odtworzyć tę tradycję, dwa lata temu zainicjowali projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach", który realizowany był w północno-wschodniej Polsce wspólnie z trzema innymi: Browsk (Puszcza Białowieska), Maskulińskie (Puszcza Piska) i Supraśl (Puszcza Knyszyńska), również we współpracy z warszawską SGGW i Uniwersytetem w Białymstoku.
Blisko dwuletnie działania obejmowały m.in. budowę barci i kłód bartnych (nadrzewnych uli), szkolenia potencjalnych bartników, tworzenie ścieżek edukacyjnych, badania naukowe (dotyczące m.in. genetyki pszczół leśnych) i analizy prawne. W ramach projektu powstało 25 kłód bartnych i barci, z czego dziesięć jest zasiedlonych. Przy siedzibie Nadleśnictwa Augustów pszczoły zasiedlają jedną z barci i kłody bartnej. Właśnie z tej ostatniej miód smakowali czwartkowi goście nadleśnictwa.
(Jolanta Wojczulis)
Augustowskie Regionalne Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego w naszym nadleśnictwie? Czemu nie? Mówi Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów.
- Nie zamierzamy poprzestawać na zrealizowanym do tej pory projekcie, dlatego przygotowujemy wnioski o dofinansowanie kolejnych. Niedługo zakończymy pisać wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, tym razem z udziałem dwunastu nadleśnictw. Chcielibyśmy, żeby teraz większy bardziej skupić się na poprawie warunków bytowania pszczół, ze szczególnym uwzględnieniem rodzimych ras, np. tworzenie tzw. łąk pszczelich z gatunkami roślin miododajnych. Przygotowujemy też wniosek do programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Udział w nim dałby możliwość pozyskania pieniędzy na takie projekty, jak stworzenie w Augustowie Regionalnego Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego.
(Wys. JW)
Napisz komentarz
Komentarze