Raport „Wypadki Drogowe w Polsce w 2017 roku” opracowany przez Komendę Główną Policji Biuro Ruchu Drogowego (2018 rok).
PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA DRODZE.
SPRAWDŹ CZY WIESZ, CZEGO NAUCZYĆ SWOJE DZIECKO?
1. Miejscem przeznaczonym do poruszania się pieszego jest chodnik. Chociaż pieszy zawsze ma na nim pierwszeństwo, to dziecko powinno zachować szczególną ostrożność, np. w przypadku gdy widzi, że pojazd korzysta z niego w celu wjazdu na posesję. Jeżeli chodnika nie ma, wtedy należy korzystać z pobocza. Trzeba jednak pamiętać, że mogą poruszać się po nim zarówno piesi, jak i rowerzyści. W przypadku napotkanych przeszkód (np. śnieg lub wysypany żwir) pieszy może korzystać z jezdni, ale musi trzymać się jak najbliżej jej krawędzi. Jeżeli widzi niebezpiecznie zbliżający się pojazd, w trosce o swoje bezpieczeństwo musi ustąpić mu miejsca.
2. Idąc poboczem lub jezdnią pieszy ma obowiązek poruszania się lewą stroną drogi.
3. Chociaż nie ma takiego obowiązku, dużo bezpieczniejsze jest poruszanie się po poboczu „gęsiego”.
4. W razie braku chodnika lub pobocza, pieszy może korzystać z drogi dla rowerów pod warunkiem, że ustąpi pierwszeństwa rowerzystom (nie dotyczy osób niepełnosprawnych).
5. Kolumna pieszych w wieku do dziesięciu lat obowiązkowo korzysta z chodnika. W przypadku jego braku – z pobocza, a w ostateczności z lewej strony jezdni. Taka grupa pieszych powinna poruszać się pod opieką osoby dorosłej.
6. W strefie zamieszkania, która jest oznaczona specjalnym znakiem, pieszy ma zawsze pierwszeństwo. Może zatem korzystać z całej szerokości drogi oraz przechodzić w dowolnym miejscu. Miejsce to nie jest jednak wyłączone z ruchu pojazdów, dlatego pieszy powinien zachowywać ostrożność.
7. Piesi powinni pamiętać o elementach odblaskowych niezależnie od pory dnia i nosić je w takich miejscach, aby były widoczne zarówno dla kierowców nadjeżdżających z przodu (np. na kurtce), jak i z tyłu (np. na plecaku). Widoczność pieszego w znaczący sposób poprawia kamizelka odblaskowa. Dobrze, by zakładały ją również dzieci korzystające z pobocza.
8. Należy przestrzec dzieci przed nieznajomymi proponującymi podwiezienie do domu czy szkoły i zabronić korzystania z takich ofert – nawet jeśli taka osoba deklaruje, że zna Rodziców dziecka.
Napisz komentarz
Komentarze