Jolanta Wojczulis
Podobnie jak w latach ubiegłych kwestę zorganizowano 1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych. Datki na rzecz augustowskiego cmentarza zbierali wolontariusze, w tym uczniowie oraz nauczyciele i absolwenci II LO, jak również władze miejskie, ludzie kultury i edukacji.
- Dziękujemy ofiarodawcom, wolontariuszom i wszystkim zaangażowanym w organizację kwesty. Kolejny raz doświadczyliśmy, że razem możemy więcej.To już dziesiąta kwesta na rzecz augustowskiego cmentarza, mały jubileusz -zaznaczają organizatorzy. -Bardzo nam miło, że z roku na rok zbieramy więcej funduszy, które możemy przeznaczyć na porządkowanie naszej nekropolii.
Uzbierane pieniądze z pewnością się przydadzą, bo jak podkreślają organizatorzy kwesty, zadań do zrealizowania jest wciąż wiele, bo wiele jest grobów, które nie mają opieki.
-Należą do nich najstarsze, zabytkowe nagrobki, mogiły ludzi zasłużonych dla grodu nad Nettą, groby poległych za ojczyznę. A na ziemi augustowskiej ginęli żołnierze pochodzący z różnych stron Polski. Mamy na cmentarzu w Augustowie groby pochodzących z Wielkopolski ochotników z 1920 r. walczących z bolszewikami, są tu też pochowani żołnierze Wojska Polskiego, zamordowani w Białobrzegach we wrześniu 1939 r. To przykłady mogił, o które nie mogą zadbać rodziny, zrobić powinna to nasza augustowska społeczność.
W roku stulecia niepodległości kładziemy akcent na odnowienie Kwatery Obrońców Ojczyzny, znajdującej się przy alei głównej, nieopodal kaplicy cmentarnej. Dlatego datki z tegorocznej kwesty, jak też z dwóch poprzednich, przeznaczone zostaną na ten cel –dodają organizatorzy przedsięwzięcia.
Z dotychczas zebranych funduszy zorganizowane zostały trzy lapidaria, co w widoczny sposób uporządkowało przestrzeń cmentarza. W sumie odnowiono 50 nagrobków i krzyży: granitowych, żeliwnych, marmurowych oraz z piaskowca. Dokonania te dokumentuje wystawa prezentowana na cmentarzu w dniach od 1 do 11 listopada.
Napisz komentarz
Komentarze